Büyükelçi Sıbiga, Türkiye-Ukrayna diplomatik ilişkilerinin tesis edilmesinin 29. yılında soru cevap etkinliği düzenledi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Şubat 2021, 17:36
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Şubat 2021, 17:36

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Türkiye ve Ukrayna diplomatik ilişkilerinin 29. yılı dolayısıyla Twitter’da “BüyükelçiyeSor” adıyla soru cevap etkinliği düzenledi. Dikkat çekici sorularla karşılaşan Büyükelçi Sıbiga, “Akmescit (Simferopol) uçuşları ne zaman başlayacak?” sorusuna “Kırım Rus işgalcilerinden kurtarılacağı zaman.” sözlerinin yanına, “Kırım Ukrayna’nındır” etiketini de ekleyerek anlamlı bir yanıt verdi.

Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin 29. yıl dönümü dolayısıyla Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga (Andrii Sybiha) bugün sosyal medya platformu Twitter’da “#BüyükelçiyeSor” sor etkinliği düzenleyerek, takipçilerinden gelen soruları yanıtladı. Saat 10.00 ila 11.00’de gerçekleşen etkinliğe bir çok soru geldi. Sıbiga, etkinliğe katılanlara teşekkür ederek, “İletilen soru sayısı devam etmemize izin vermiyor. Ukrayna-Türkiye ilişkisine olan ilginizi görmek hem mutlu ediyor hem de etkileşimimizi daha da derinleştirmek için motive ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

RUS PROPAGANDASININ PARÇASI YALANLARIN ÖNÜNE NASIL GEÇİLECEK?

Söz konusu etkinlikte soruları yanıtlayan Sıbiga gelen ilk soru olan, “Kremlin propagandası yapan ve Ukrayna karşıtı haberler paylaşan Sputnik adlı kurumun Türkiye’de faaliyet göstermesi oldukça rahatsız edici. Bu konuda Türk yetkililer ile bir görüşme oldu mu? Ya da bir bilgilendirme yapıldı mı?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Maalesef hibrit enformasyon savaşı devam ediyor. Bilgi manipülasyonu yapmak ve sahte haberleri yaymak için Rusya tarafından farklı araçlar kullanılıyor (ve ne yazık ki etkili). Söz konusu kanalların faaliyet amacı herkes için aşikardır. Buna karşı en etkili yöntem gerçeği yaymaktır.”

Ukrayna’nın önde gelen havacılık ve savunma şirketi Antonov’un genel müdürü Oleksiy Los resmi ziyaret kapsamında Türkiye’ye geldiği sırada Büyükelçi Sıbiga ile.

ANTONOV UÇAKLARI

Büyükelçi Sıbiga, Ukrayna’nın Antonov uçakları için Üret-Uç teklifinin anımsatılmasıyla ilgili soruya da cevap verdi.

Andriy Sıbiga, “Ortak üretime dair ziyaret ve temaslar görmüştük. Temaslarda gelinen duruma ilişkin bilgi verebilir misiniz?” şeklindeki soruya ise “Süreç devam ediyor. Bu proje iki taraf için de karlı ve bu konular inceleniyor. Dış cephesi, üretimin yapılması gereken işbirliği işbirliği model açıklarına. Burada AN ailesi uçaklarının farklı modellerine artan ilgiyi belirtmek istiyorum.” yanıtını verdi.

UKRAYNA TÜRKİYE’YE NASIL DESTEK VERECEK?

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Sıbiga, Ukrayna’nın Türkiye’den aldığı SİHA ve korvet karşılığında Ukrayna savunma sanayisinin Türkiye’ye hangi alanda teknoloji transferinde veya yardımında bulunacağı sorusuna karşılık ise, “Savunma alanındaki işbirliğimiz karşılıklı olarak kazan=kazan modeline dayanıyor. Şimdiden AKINCI İHA’larda Ukrayna motorları kullanılıyor. Uzay, havacılık, uçak ve tank motor üretimi, radar sistemleri konusunda Ukrayna’nın ciddi tecrübesi var. Tüm bu alanlar perspektif vaat ediyor.” ifadelerini kullandı.

“KIRIM RUS İŞGALCİLERİNDEN KURTARILDIĞI ZAMAN”

Büyükelçi Sıbiga etkinliğin en dikkat çeken sorularından biri olan “Simferopol uçuşları ne zaman başlayacak?” sorusuna ise çarpıcı bir yanıt verdi. Sıbiga, “Kırım Rus işgalcilerinden kurtarılacağı zaman.” diyerek “Kırım Ukrayna’nındır” etiketiyle bir mesaj verdi.

ABD SEÇİMLERİNİN İŞGAL ALTINDAKİ TOPRAKLARA YÖNELİK BİR ETKİSİ OLACAK MI?

Sıbiga, “ABD seçimlerinin Ukrayna’ya etkisi nedir? Özellikle işgal altındaki topraklar konusunda.” şeklindeki soruya karşılık “2022 yılında Ukrayna-ABD işbirliğini yeni kaliteli seviyeye taşıyacağız. Uluslararası dayanışma, sert yaptırımlar ve sabit ve değişmez tutum işgalin son bulacağı tarihi kesinlikle yakınlaştıracak.” ifadelerini kullandı.

İlgili haber: “Ukrayna için çifte vatandaşlık meselesi, dünyada Ukrayna kimliğini koruma meselesidir”

UKRAYNA’NIN TÜRKİYE GİBİ ÇİFTE VATANDAŞLIK ÇALIŞMASI VAR MI?

Türkiye Cumhuriyeti devletinin çifte vatandaşlığı kabul ettiği belirtilerek Ukrayna devletinin de benzer şekilde çifte vatandaşlığa yönelik herhangi bir çalışmasının olup olmadığının sorulması üzerine Sıbiga şu ifadeleri paylaştı:

“Türkiye’nin çifte vatandaşlık konusundaki tecrübesi çok olumlu ve biz onu inceledik. Ukrayna’da şu an bu konu ile ilgili çalışmalar devam ediyor.”

SIBİGA’DAN UKRAİNLERE TÜRKİYE TAVSİYELERİ

Büyükelçi Sıbiga, Kırım Haber Ajansı Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın, “Türkiye’nin bir çok yerine gittiniz, en çok hangi ili beğendiniz? Türk mutfağındaki favori yemeğiniz hangisidir? Ukrainlere Türkiye’de neleri tavsiye edersiniz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Her ilin kendi avantajları ve özellikleri var o yüzden tek ili söylemem doğru olmaz ama her ilde karşılaştığım misafirperverliği, samimiyeti ve insanları belirtmek istiyorum. Türk kahvaltılarını ve et yemeklerini özellikle seviyorum. Ukrainlere ise muhteşem Türkiye’de seyahat coğrafyasını genişletmeyi ve bu ülkeyi sadece yazın değil farklı mevsimlerde ziyaret etmeyi tavsiye ediyorum.”