Büyükelçi Sıbiga: Türkiye'deki Ukraynalıların üçte biri Antalya'da yaşıyor

Ekonomi
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ekim 2019, 13:25
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ekim 2019, 13:25

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Türkiye’ye gelen 1 milyon 500 bin Ukraynalı turistten 800 bininin tatil için Antalya’yı tercih ettiğini ifade ederek, Antalya’nın Ukraynalı turistler için önemini dile getirdi.

Türkiye’de yaşayan Ukrayna vatandaşlarının kurduğu dernekler, Muratpaşa Belediyesi Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezi’nde (ASSİM) bir araya geldi. Ukrayna diasporasının bir araya geldiği toplantıya, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga da katıldı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Sıbiga’ya; toplantıda Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Vyaçeslav Homenko ve İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman ile beraber 13 dernek temsilcisi eşlik etti.

OTUZ BİN UKRAYNA VATANDAŞINDAN ON BİNİ ANTALYA’DA

Büyükelçi Sıbiga, buradaki konuşmasında, Türkiye’de 30 bine yakın Ukrayna vatandaşının yaşadığını ve bunların 10 bininin Antalya’da ikamet ettiğini belirtti.

Sıbiga, Antalya’da bulunan 3 derneğin 10 yıldan fazla süredir faaliyet gösterdiğini belirterek, “Antalya dışında Alanya, Marmaris, İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Samsun, Kuşadası ve Adana’da da derneklerimiz var.” ifadelerini kullandı.

1,5 MİLYON UKRAYNALI’DAN 800 BİNİ ANTALYA’YI TERCİH EDİYOR

Derneklerin kültürel zenginliklerin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması gibi görevler üstlendiklerini kaydeden Sıbiga, “Türkiye’ye gelen 1 milyon 500 bin Ukraynalı turistten 800 bini tatil için Antalya’yı tercih ediyor.” diye konuştu.