Büyükelçi Sıbiga, Kırım Tatar sürgün şehitleri için gerçekleşen duaya iştirak etti

Haberler
Ömer Cihad Kaya
18 Mayıs 2019, 23:38
Ömer Cihad Kaya
18 Mayıs 2019, 23:38

Kırım Derneği Genel Merkezi tarafından 18 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleşen Kırım Tatar sürgününün 75. yıl dönümünde kaydedilen soykırım kurbanlarını anma toplantısı ve basın açıklamasının ardından Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde dua etkinliği gerçekleştirildi. Camide gerekleşen duaya Ukrayna Büyükelçi Andriy Sıbiga (Andrii Sybiha) da iştirak etti.

BASIN AÇIKLAMASININ ARDINDAN SÜRGÜN ŞEHİTLERİ İÇİN DUA EDİLDİ

Kırım Derneği Genel Merkezinin organize ettiği basın açıklamasının ardından Ankara Hacı Bayram-ı Veli Camisinde ikindi ezanı öncesi dua etkinliği gerçekleşti. Hacı Bayram-ı Veli Camisindeki duada, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımında hayatını kaybeden Kırım Tatarlarının hatırası yad edildi, ruhlarına dualar okundu.

Kırım Tatar Sürgününün 75. yıl dönümünde, sürgün şehitleri dualarla anıldı

Kırım Tatar Sürgününün 75. yıl dönümünde, sürgün şehitleri için Ankara Hacı Bayram-ı Veli Camisinde sürgün şehitleri için Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi. Programa Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga da katıldı.

Опубліковано Kırım Haber Ajansı – QHA Субота, 18 травня 2019 р.

BÜYÜKELÇİ SIBİGA, DUA ETKİNLİĞİNDE DE KIRIM TATARLARINI YALNIZ BIRAKMADI

Dua sırasında basın açıklaması için toplanan Kırım Tatarları, Hacı Bayram-ı Veli Camii cemaati ile beraber duaya amin dedi.

Öte yandan, Kırım Tatar halkının sürgün ve soykırımının yıl dönümünde gerçekleşen basın açıklamasında Ukrayna Dışişleri Bakanı Pablo Klimkin’in mesajını okuyan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga ile Büyükelçilik Elçi-Müsteşarı Natalya Lopatina da Hacı Bayram-ı Veli Camii’ndeki dua etkinliğinde Kırım Tatarlarını yalnız bırakmadı. Büyükelçi Sıbiga erkekler tarafında, Elçi- Müsteşar Lopatina da hanımlar tarafında duayı takip etti.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga ve beraberindeki Büyükelçilik yetkilileri, duanın ardından gerçekleşen İkindi namazı esnasında da camide kalarak, namazın bitimine kadar ayakta bekledi.

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımında hayatını kaybedenler için Hacı Bayram-ı Veli Camisinde duan ve anma

Опубліковано Kırım Haber Ajansı – QHA Субота, 18 травня 2019 р.


ANKARA’DA KIRIM DERNEĞİ GENEL MERKEZİNDEN KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜN 75. YILI ANMASI

Kırım Tatarlarının ana vatanlarından koparılışının 75. yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilen anmada, Kırım Derneği Genel Merkezinin basın açıklaması okundu. Söz konusu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Kırım Tatarlarının tarihi vatanı Kırım’ın, Rusya tarafından 1783 yılında ilk kez işgal edilmesi sonrasında; özellikle 19. yüzyıl boyunca vatanlarını terk etmeye zorlanan Kırım Tatarları, kitleler halinde maruz bırakıldıkları zorunlu göçler ile Osmanlı Devletine sığınmak zorunda kaldı.

Her türlü baskıya rağmen vatanlarında kalabilenler ise 20. yüzyılın ortalarına kadar sürgünler katliamlar ve yaratılan suni açlıklara maruz bırakıldı, yüz binlerce insanımız yok edildi.

“CANİYÂNE SÜRGÜN TAM BİR SOYKIRIM HALİNE DÖNÜŞTÜ”

Nihayet, bundan 75 yıl önce, 18 Mayıs 1944 gecesi Kırım Tatarlarının evlerine zorla giren Sovyet askerleri onlara 15 dakika içinde evlerini terk etmelerini emrettiler. Kadın-erkek, genç-yaşlı demeden bütün Kırım Tatarları hayvan vagonları Ural Dağlarına, Orta Asya çöllerine sürgüne gönderildiler. Kırım’da tek bir Kırım Tatarı dahi bırakılmadı. Bu caniyâne sürgün tam bir soykırım haline dönüştü. Sürgüne gönderilen 400 binden fazla Kırım Tatarının yarısına yakını bir yıl içinde yok oldular.

Bununla da kalınmadı, Kırım’daki medeniyetimize ait her türlü iz yok edilmeye çalışıldı. Okullar, camiler yıkıldı, bütün belgeler, evraklar, kitaplar, arşivler yakıldı, mezarlıklar bile bozuldu, yer adlarının tamamı değiştirildi. Sürgün sonrasında hayatta kalabilenler, vatanlarından binlerce km. uzakta, her türlü olumsuzluğa rağmen hayatlarını idame ettirebildiler. Vatanları Kırım’ı asla unutmadılar. Kırım’a dönüş için on yıllarca hayranlık uyandıran bir mücadele verdiler.

Sovyetler Birliği’nin çözülme süreci içinde Kırım’a geri dönebilen süreci içinde Kırım’a geri dönebilen Kırım Tatarları 1990’lı yılların başından itibaren vatanlarında yeniden kök salmaya başladı, büyük yokluklar içinde milli müesseselerini yeniden kurmaya uğraş verdiler. Dini ve milli bütün değerleri baskı altında olan Kırımlı Müslümanlar maalesef bugün dahi bütün dünyanın gözü önünde yok edilmeye çalışılmaktadırlar.

“YAŞASIN KIRIM! YAŞASIN KIRIM TATAR HALKI!”

Bizler Türkiye’de yaşayan milyonlarca Kırımlı, Kırım’da kalan kardeşlerimizi ve Vatanımızı hiçbir zaman unutmadık. Onların yok olmamak için gösterdikleri gayretleri hep destekledik. Türk ve dünya kamuoyunun dikkatini bu konuya çekmeye gayret gösterdik. Kırım’daki kardeşlerimiz milli ve dini değerlerini yaşatmak, milli müesseselerini kurmak istiyorlar. Biz de bütün kamuoyunu onların bu gayretine destek olmaya çağırıyoruz. Sürgünün üzerinden tam 75 yıl geçti. Yok edildi denilen Kırım Tatar halkı bugün dimdik ayakta geleceğe umut ve güvenle bakıyor.

Bizi yok etmek isteyen Stalin ve yandaşları tarihin karanlık sokaklarında yok oldu.

Bizi yok etmek isteyen Sovyetler Birliği adlı devlet artık yok. Ama biz varız ve var olacağız. Yaşasın Kırım! Yaşasın Kırım Tatar halkı! Millet! vatan! Kırım!”