logo qha

Büyükelçi Sıbiga’dan Kırım Tatar sürgünü yıl dönümü mesajı: Kırım, Kırım Tatarlarının vatanıdır!

18 Mayıs 2020, 12:03

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla video mesaj yayınlayarak, Ukrain halkının Kırım Tatarlarının acısını paylaştığını kaydetti.

STALİN REJİMİ İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLEDİ

Sıbiga mesajında, “Aziz ve dost Kırım Tatar halkı! Bugün acınızı paylaşıyoruz. Sizinle birlikte Kırım Tatar Sürgün kurbanlarını anıyoruz. Tam 76 yıl önce büyük kötülük yapıldı. Büyük bir trajedi yaşandı. Stalin rejimi tarafından insanlığa karşı suç işlendi. Bir halkın tamamı, Kırım Tatar halkı vatanından sürgün edildi. Bu suç zaman aşımına uğramıyor, bu suç uluslararası hukukta net bir şekilde soykırım olarak nitelendiriliyor. Ve Ukrain halkı bu acıyı herkesten daha iyi anlıyor ve paylaşıyor.” ifadelerini kullandı.

KIRIM, KIRIM TATARLARININ VATANIDIR

Günümüzde Kırım’ın yine Rus işgali altında olduğunu, Kırım Tatarlarının da kendi vatanlarında yine baskı ve zulme uğradığını kaydeden Büyükelçi Sıbiga, “Günümüzde Kırım yine Rus işgali altında. Ve bugün yine Kırım Tatarları kendi vatanında saldırgan Kremlin yönetimi tarafından takibat ve baskının ana hedefi haline getirildi. Kırım Tatar halkı ile dayanışma göstergesi olarak Ukrayna Ankara Büyükelçiliği, Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu ve Antalya Konsolosluğu binalarında matem kurdeleli Kırım Tatar bayrakları dalgalanıyor. Biz sizinleyiz. Sizinle bu acıyı paylaşıyoruz. Kırım’ı ancak ortak çabalarımızla kurtarabiliriz. Kırım Ukrayna’dır! Kırım, Kırım Tatarlarının vatanıdır. Yaşasın Ukrayna! Yaşasın Türkiye! Yaşasın Kırım!” şeklinde konuştu.

QT/TR/UAQırımtatar halqınıñ 1944 (bin doquz yüz qırq dört) sürgünü bir soyqırımdır. Stalin rejiminin vaqıt tanımağan qorqunçlı cinayetidir. Bu facianıñ qurbanlarını añma kününde sürgün qurbanlarını añamız. Ukrainler bu acını añlağan ve paylaşqan bir halqtır. Qırımnıñ Rusiye tarafından nevbetteki işğali neticesinde Qırım Tatarlar Moskvanıñ işğalcı ukümetinin esas takip obyekti oldı. Qırımnı tek ortaq çabalarnen qurtarabilecekmiz! Qırım Ukrainadır! Qırım Qırım Tatarlarınıñ Vatanıdır. Yaşasın Ukraina! Yaşasın Türkiye! Yaşasın Qırım!Kırım Tatar halkının 1944 sürgünü bir soykırımdır. Stalin rejiminin zaman tanımayan korkunç cinayetidir. Bu facianın matem gününde sürgün kurbanlarını anıyoruz. Ukraynalılar bu acıyı anlayan ve paylaşan bir halktır. Kırım’ın Rusya tarafından sıradaki işgali sonucunda Kırım Tatarlar Moskova’nın işgalci hükümetinin takip ettiği ana hedefi oldu. Kırım’ı sadece ortak çabalarla kurtarabileceğiz. Kırım Ukrayna’dır! Kırım, Kırım Tatarlarının vatanıdır. Yaşasın Ukrayna! Yaşasın Türkiye! Yaşasın Kırım!Депортація кримських татар в 1944 році є геноцидом. Це страшний злочин сталінського режиму без строку давності. У скорботний день пам’яті жертв цієї трагедії вшановуємо пам’ять жертв депортації.Українці як ніхто інший розуміють та розділяють цей біль.Внаслідок чергової окупації Криму Росією кримські татари вкотре стали головним об’єктом переслідувань окупаційної влади Москви.Тільки спільними зусиллями ми можемо звільнити Крим!Крим це Україна !Крим це Батьківщина кримських татар!Yaşasın Ukrayna! Yaşasın Türkiye! Yaşasın Kırım!

Опубліковано Andrij Sybiha Неділя, 17 травня 2020 р.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

1944
1944 Kırım Tatar Sürgünü
Andriy Sıbiga
Kırım Tatar soykırımı
Bunlara da bakın: