Büyükelçi Sıbiga'dan AK Parti Antalya İl Başkanına tepki

06 Eylül 2019, 16:18

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga (Andriy Sybiha), AK Parti Antalya İl Başkanı Av. İbrahim Ethem Taş’ın twitter paylaşımana sert tepki gösterdi.

Büyükelçi Sıbiga, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, AK Parti Antalya İl Başkanı Taş’ın Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Lviv’de “Kardeş Şehirler Fuarı” için yaptığı ziyareti eleştirmesini, “Ukrayna-Türkiye stratejik ortaklığına karşılık gelmeyen bir paylaşım” olarak nitelendirdi.

Ukrayna’dan Türkiye’ye ve özellikle Antalya’ya yaklaşık 1,5 milyon turistin geldiğini hatırlatan Büyükelçi, Türkiye’deki iktidar partisinin Antalya’daki temsilcisinin paylaşımını çok endişelendirici bulduğunu ifade etti.

ETHEM TAŞ NE PAYLAŞTI?

AK Parti Antalya İl Başkanı v. İbrahim Ethem Taş, söz konusun paylaşımında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanının Lviv’deki etkinlik ziyaretini “Böcek’ten büyük(!) icraat” ifadeleriyle paylaşmıştı. Paylaşım ekinde yer alan gazete küpüründeki “Kardeş Lviv” başlıklı haberde ise Lviv şehriyle ilgili yanıltıcı ve kadın haklarını ihlal eden bilgiler yer aldığı görülüyor. Haberin spotunda yer alan ve bir şehir efsanesi olan “Lviv’in yüzde 85’i kadın” ifadesi bu haberde kendine bir kere daha yer edinebilmiş. Bunun yanı sıra Lviv kentinin Ukrayna’nın en turistik 3 şehrinden biri olduğu da atlanıyor.

UKRAYNA, TÜRKİYE’YE EN ÇOK TURİST GÖNDEREN 3’ÜNCÜ ÜLKE

Öte yandan Büyükelçi Sıbiga’nın da hatırlattığı ve AK Parti Antalya İl Başkanı Taş’ın da atladığı önemli bir husus ise, Türkiye ve özellikle Antalya’ya en çok turist gönderen ülkelerden biri Ukrayna. Ukraynalı turistler, Alman ve Rus turistlerin ardından üçüncü sırada geliyor.

MUHİTTİN BÖCEK LVİV’İ ZİYARET ETMİŞTİ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Kardeş Şehirler Fuarı”na katılmak üzere Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü olan 24 Ağustos 2019’da Lviv şehrine gitti.

Böcek, Antalya ile kardeş şehir olma talebinde bulunan Lviv şehrinde var olan ilişkileri daha da geliştirmek adına çeşitli temaslarda bulunmuştu.

Andriy Sıbiga
Antalya
Bunlara da bakın: