Büyükelçi Saparbekulı'dan Kazakistan'a yatırım çağrısı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
25 Nisan 2019, 17:06
Ömer Cihad Kaya
25 Nisan 2019, 17:06

Türkiye-Kazakistan ticari hacminin artması adına atılan adımlara bir yenisi daha eklendi.

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Memleketçi Sanayici ve İşadamları Derneği (MİSİAD) tarafından düzenlenen “Türkiye-Kazakistan Ekonomik İlişkileri ve İkili İş Birliği İmkanları” konulu toplantı, Büyükelçiliğin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, toplantı kapsamında bir konuşma gerçekleştirerek, bağımsızlığını kazanmasından bu yana Kazakistan’da siyasi ve ekonomik istikrar olduğunu ve yılda ortalama yüzde 4 seviyelerine varan büyüme rakamlarına ulaştığını söyledi.

“SİZLERİ KAZAKİSTAN’A YATIRIM YAPMAYA DAVET EDİYORUM”

Saparbekulı, Kazakistan’ın Orta Asya’nın en büyük ekonomisine sahip olduğunu, bu bölgeye yapılan yatırımların yüzde 70’ini aldığını aktardı.

Kazakistan’ın ülkeye yapılan yabancı yatırımları artırmada önemli çalışmaları bulunduğunu anlatan Saparbekulı, şöyle devam etti:

“Kazakistan, yerli ve yabancı yatırımcılara yüksek düzeyde hukuki garanti sağlıyor. Kazakistan-Türkiye yatırımlarının karşılıklı korunması için anlaşmamız ve elverişli vergi sistemi de Kazakistan’da mevcut. Gelen yatırımcılara finansal destekler ve bürokratik kolaylıklar sağlıyoruz. Sizleri Kazakistan’a yatırım yapmaya davet ediyorum. Kazakistan’a şimdi yatırım yaparsanız rekabetin daha az olduğu bir ortamda gireceksiniz.”

TÜRKİYE-KAZAKİSTAN TİCARET HACMİ 3 MİLYAR DOLAR SEVİYELERİNDE

Program kapsamında, Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Atilla Bastırmacı, Türkiye’nin Kazakistan’daki ticari faaliyetlerine ilişkin bilgi vererek, geçen yıl sonu itibarıyla iki ülkenin ticaret hacminin 3 milyar dolar eriştiğini aktaran Bastırmacı, bunun önemli bir kısmının Kazakistan’dan yapılan ithalat olduğunu kaydetti.

Bastırmacı, Kazakistan’da 110’un üzerinde firmanın faaliyette bulunduğunu belirterek, madencilikten gıdaya, elektronikten kimyaya pek çok alanda ülkede faaliyet gösteren Türk firmalarının olduğu belirtildi.

HİKMET EREN: KAZAKİSTAN’LA İLİŞKİLERİMİZ GÜÇLÜ BİR ZEMİNDE İLERLİYOR

EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, 1991’de Türkiye’nin Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu anımsatarak, “Kazakistan ile 1992’de başlayan ekonomik ilişkilerimiz bugüne kadar güçlü bir zeminde ilerleyerek mesafe kat etmiş oldu.” ifadelerini kullandı.

Kazakistan’ın dünyanın 9. büyük kara toprağına sahip ülke olduğunu ifade eden Eren, ülkenin yer altı zenginliklerine sahip olduğuna dikkati çekti.

MİSİAD Genel Başkanı Feridun Öncel, iki ülkenin ticari ilişkilerinde “gönül kazanmanın” önemine işaret ederek, “Tabi ki ticarette de kazanacaksınız ama 10 değil 5 kazanın önce gönül kazanın.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından karşılıklı hediye takdimi yapıldı.