Büyükelçi Güldere ve Bodnar'ın katılımıyla, "Yeni Avrasya Jeopolitiği Çevresi'nde Karadeniz İş Birliği" paneli

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Kasım 2021, 00:04
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Kasım 2021, 00:04

Karadeniz etrafındaki jeopolitik gelişmeler, “Yeni Avrasya Jeopolitik Çevresi’nde Karadeniz İş Birliği” panelinde ele alındı. Panele, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar da katıldı. Büyükelçi Bodnar, Türkiye’de görevde bulunduğu önceki yıllarda Ukrayna’nın Türkiye’de çok bilinmediğini ancak iki ülke liderleri arasında son zamanlardaki yoğun temaslarla iki ülke toplumlarına savunma sanayisi ve serbest ticaret müzakeresi gibi itici güç etkisine sahip alanlarda yakın çalışma imkanı tanındığını anlattı.

Ukrayna ve Türkiye’nin Karadeniz’de iki komşu ülke olarak bu yıl ikili ilişkilerin kuruluşunun 30’uncu yıl dönümüne gelinirken Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM), “Yeni Avrasya Jeopolitik Çevresi’nde Karadeniz İş Birliği” konulu çevrim içi panel düzenledi. Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, panelde yaptığı konuşmada, katılımcılardan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ile yaklaşık on yıldır Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin güçlendiğine şahit olduklarını vurguladı.

Büyükelçi Güldere, Türkiye ve Ukrayna büyükelçiliklerinin ve bakanlıklarının iki ülkenin politikalarına dair ortak projeleri şekillendirdiğini belirterek, bu projelere düşünce kuruluşları ve akademi camiasının dokunuşlarıyla daha geniş bir oyun alanının ortaya çıktığını kaydetti.
Öte yandan Güldere, Ukrayna-Türkiye ilişkilerinin ilerlemesi açısından düşünce kuruluşları başta olmak üzere ne kadar çok paydaş yer alırsa bunun uzun vadeli sonuçları olacağına dikkat çekerek, bu etkileşimin bir kar topu etkisine sahip olacağını ifade etti.

Büyükelçi Bodnar ise Türkiye’de görevde bulunduğu önceki yıllarda Ukrayna’nın Türkiye’de çok bilinmediğini ancak iki ülke liderleri arasında son zamanlardaki yoğun temaslarla iki ülke toplumlarına savunma sanayisi ve serbest ticaret müzakeresi gibi itici güç etkisi sahip alanlarda yakın çalışma imkanı tanındığını anlattı.

TÜRKİYE UKRAYNA İŞ BİRLİĞİNİN KARADENİZ BÖLGESİNE ETKİSİ

Türkiye ve Ukrayna’nın iş birliğinin bölgenin manzarasını değiştirdiğini ve yeni gündemler oluşturduğunu aktaran Bodnar iki ülkenin sadece kendi aralarında değil, Karadeniz’i etkileyen Kafkasya, Doğu Akdeniz, Balkan bölgelerinde de iş birliğini düşünmesi gerektiğini vurguladı.

BODNAR: RUS TEHDİTİNE KARŞI EN İYİ CEVAP NATO

Bodnar, Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginliğe değinerek, “2015’ten bu yana bölgedeki genel tehdidi bir şekilde tahmin etmek için uygun mekanizmayı bulamadık. Bizim için Rusya’nın askeri tehdidi anlaşılabilir. Bunu her gün siviller olarak olmasa da askerlerle hissediyoruz.” diye konuştu. AA’nın dün aktardığı habere göre, Rus tehdidinin kendilerine çok uzakta olmadığına ve sınırlarında olduğuna işaret eden Bodnar, bu tehdide karşı koyma stratejisi üzerinde çalışılması gerektiğini ifade etti. Bodnar “Benim kişisel görüşüm, en iyi cevap NATO. NATO (bölgede) varlığını güçlendiriyor. Dahası Ukrayna’nın NATO üyeliği Karadeniz bölgesindeki mevcut tehditlere uygun şekilde cevap verecektir.” değerlendirmesinde bulundu.