Büyükelçi Güldere, Ukrayna'da alınan tedbirler ile ilgili açıklama yaptı

17 Mart 2020, 20:19

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna’da koronavirüs sebebiyle uygulamaya konulan tedbirlerle ilgili Türk vatandaşlarına bilgilendirme mesajı yayınladı.

Ukrayna’da ilan edilen koronavirüs tedbirlerinden sonra Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Türk vatandaşlarına büyükelçiliğin bu süre içerisinde yürüteceği faaliyetler ile ilgili bilgilendirme yaptı. Büyükelçi Güldere bu dönem zarfında Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliğinin ve Türkiye’nin Odesa Başkonsolosluğunun açık olduğunu belirterek, şöyle bildirdi:

“Tüm dünyada devam eden koronavirüs salgını nedeniyle tüm ülkeler gibi Ukrayna’da bir dizi tedbir almış durumda. Bu kapsamda dün itibariyle tarifeli seferler durdu. Ülkeye yabancı girişi de; diplomat olmak veya daimi ve geçici ikamet olmak gibi birkaç istisna dışında yasaklandı. Bu dönem zarfında büyükelçiliğimiz ve Odesa Başkonsolosluğumuz mesaisine devam ediyor.

“MUMKİN VATANDAŞLARIMIZ İÇİN UKRAYNA MAKAMLARI İLE GÖRÜŞTÜK”

Ukrayna’da mumkin vatandaşlarımız; sizin durumumun ile ilgili olarak Ukrayna makamları ile görüştük. Gerek idari makamların gerekse diğer sağlık ve benzeri kurumlarının normal şekilde çalışmalarını sürdürecekleri, sizin günlük yaşantınızda karşılaştığınız sorunlarda nasıl yapıyor idiyseniz, bugün de bir sıkıntı çıktığı takdirde yerel makamlara, sağlık makamlarına aynı şekilde müracaat edebileceğiniz söylendi. Yine de acil, özel bir durum olduğu takdirde, büyükelçiliğimizin acil durum telefonu açık ve çalışıyor. Bu konuda lütfen bize müracaat etmekten çekinmeyin

ÖĞRENCİLER, ÜNİVERSİTE İDARELERİNDEN İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK

Ukrayna’da eğitim göre öğrencilerimiz; sizinle ilgili olarak da Ukrayna makamlarıyla temas ettik. Üniversite idarelerinin sizinle ilgili işlemleri kesintisiz, aksatmadan devam ettireceği söylendi. İkamet konusu olsun, ülkede kalış vesaire tüm konularda her türlü ihtiyacınızı üniversite idareleri üstünden devam ettirmeniz mümkün. Ama yine de bizim sizler için yapabileceğimiz bir husus olduğu takdirde hem büyükelçiliğin hem de Odesa başkonsolosluğunun acil durum telefonu dahil bize ulaşmaktan çekinmeyin.

KISA SÜRELİ GELEN VATANDAŞLAR İÇİN TEDBİRLER ALINMAYA DEVAM EDECEK

Türkiye’den kısa süreliğine gelip, Ukrayna’da mahsur kalan, zor durumda kalan vatandaşlarımız; bu telefonlarımız özellikle size öncelik verecek şekilde faal durumda. Lütfen bu şekilde sıkıntıya düşmüş vatandaşlarımız varsa bize müracaat edin. Sizinle ilgili her türlü imkanlar ölçüsündeki tedbiri almaya devam edeceğiz.

“BÜYÜKELÇİLİK HER TÜRLÜ ACİL DURUMDA YANINIZDA”

Ukrayna’da ilan edilen bu tedbirlere uyum sağlamamız, riayet etmemiz her şeyden önce bizlerin sağlığı için gerekli. Bu tedbirlere ne kadar etkin uyarsak; başta elimizi sık yıkamak ve sosyal mesafeyi korumak olmak üzere. Bu salgın konusunda o kadar çabuk netice alınıp, bu mesele hayatımızdan o kadar çabuk çıkar. Bu zor günlerde büyükelçiliğin her türlü acil durumda yanınızda olduğunu bilmenizi istiyorum. Hepinize sağlıklı günler diliyorum. “

https://www.facebook.com/watch/?v=154677219027998
Türkiye'nin Ukrayna Büyükelçisi
Yağmur Ahmet Güldere
Bunlara da bakın: