Büyükelçi Güldere, Ukrayna televizyonunda Barış Pınarı Harekatını anlattı

17 Ekim 2019, 16:37

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Suriye’nin kuzeyindeki terör koridorunu yok etme amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile ilgili Ukrayna televizyonu UA TV’ye değerlendirmelerde bulundu. Güldere, Türkiye’nin harekatının, Suriye Kürtlerine de huzur getireceğini vurguladı.

BÜYÜKELÇİ GÜLDERE, UKRAYNA DEVLET TELEVİZYONUNDA BARIŞ PINARI HAREKATINI ANLATTI

Ukrayna devlet televizyonuna Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bilgi veren Büyükelçi Güldere,
Suriye’deki terörist grupların Türkiye’de ve bölgede çok sayıda saldırı gerçekleştirdiğini ve çeşitli suçlara imza attığını kaydetti.

Güldere, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı öncesi, batılı ülkelerle sürekli irtibatta olarak çözüm yolu aradığını, en sonunda bu harekata mecbur kalındığını ifade etti.

GÜLDERE: KESİNLİKLE KÜRT KARŞITI VE İSTİLACI BİR HAREKAT DEĞİL

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Güldere, harekatın kesinlikle istilacı bir harekat olmadığını aksine Suriye’nin toprak bütünlüğü için yapıldığını ifade etti. Barış Pınarı Harekatı sayesinde, Suriye’deki Kürtlerin de huzur bulacağını bildiren Güldere, kesinlikle Kürt karşıtı bir harekat olmadığını bildirdi.

Büyükelçi Güldere, Suriye’den Türkiye’ye 300 bin civarında Suriye Kürdünün sığındığını hatırlatarak; harekat sayesinde, 1.5-2 milyon arası Suriyeli mültecilerin evlerine dönebileceklerini kaydetti.

Ukrayna
Yağmur Ahmet Güldere
Bunlara da bakın: