Büyükelçi Güldere, Ukrayna şehirlerini kapsayan ziyaretlerine başladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Eylül 2021, 11:25
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Eylül 2021, 11:25

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna şehirlerini kapsayan ziyaretlerine başladı. Büyükelçi Güldere’nin ilk durağı, Kuşadası’nın kardeş kenti, Ukrayna’nın coğrafi açıdan tam ortasında yer alan Çerkası oldu.

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, bu hafta 9 Eylül itibarıyla, yerel yöneticiler ve vatandaşlarla bir araya gelmek üzere Ukrayna’nın bazı bölgelerini kapsayan ziyaret programına başladı. Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliğinin bugün yayımladığı duyuruya göre, Büyükelçinin ziyaretler kapsamındaki ilk durağı ünlü Ukraynalı şair Taras Şevçenko ve Kazak Hetmanlığının kurucusu, Zaporijjya Kazaklarının önderi Bogdan Hmelnıtskıy’ın memleketi, Türkiye’nin turizm cennetlerinden Kuşadası’nın kardeş kenti ve Ukrayna’nın coğrafi açıdan tam ortasında yer alan Çerkası oldu.

Büyükelçi Güldere, ilk olarak vali, belediye başkanı ve Bölge Şurası Başkanlarıyla görüştü. Bölgenin Türkiye ile ekonomik bağlarının güçlendirilmesi, karşılıklı yatırım olanakları, organize sanayi bölgeleri kurulması gibi farklı iş birliği konuları ele alındı.

TARAS ŞEVÇENKO’NUN MEZARINI ZİYARET

Diğer yandan, dün Taras Şevçenko’nun vasiyeti doğrultusunda defnedildiği Kaniv’deki Taras Tepesi ziyaret edildi. Büyükelçiliğin yayımladığı mesajda, “Bu büyük sanat ve düşünce insanının eserlerini ve hayat hikayesini bize anlatan müze yönetimine teşekkür ediyoruz.
Bugün ilk durağımız tarihimizde çok özel bir yeri olan Çırın, Ardından Kropıvnıtskıy’deyiz.”
ifadelerine yer verildi.

Güldere’nin programı kapsamında, 10 Eylül’de Kropıvnıtskıy’e 11-12 Eylül’de Dnipro’ya, 13 Eylül’de Kremençuk’a bir dizi ziyaret gerçekleştirilecek.