Büyükelçi Güldere: Türkiye-Ukrayna iş birliğinde 2021’e yönelik bir yol haritası çıkarılacak

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Aralık 2020, 17:05
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Aralık 2020, 17:05

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna-Türkiye dışişleri ve savunma bakanları arasında gerçekleşecek ilk Quadriga (2+2) formatındaki toplantı öncesi, iki ülkenin ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Büyükelçi Güldere, bu ortaklık sayesinde her iki ülkenin savunma altyapısının güçleneceğine, rekabet gücü yüksek ortak ürünler geliştirileceğine ve bunların müştereken üçüncü ülkelere ihracı dahil pek çok başarı elde edileceğine dair şüphelerinin olmadığını vurguladı. Öte yandan Güldere, Ukrayna-Türkiye ikili ilişkilerinin kapsamlı bilançosunun da çıkarılacağını bildirdi.

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Güldere, bugün Anadolu Ajansına iki ülkenin dışişleri ve savunma bakanları arasında Kıyiv’de 18 Aralık 2020’de gerçekleşecek ilk Quadriga formatındaki toplantı öncesi açıklamalarda bulundu. Ukrayna ve Türkiye ilişkilerini değerlendiren Büyükelçi Güldere, 14 Aralık 2020’de Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in Ukrayna ziyareti kapsamında savunma alanında önemli imzalar atıldığına değindi. Güldere, bu ortaklık sayesinde her iki ülkenin savunma altyapısının güçleneceğine, rekabet gücü yüksek ortak ürünler geliştirileceğine ve bunların müştereken üçüncü ülkelere ihracı dahil pek çok başarı elde edileceğine dair şüphelerinin olmadığını vurguladı.

“TÜRKİYE UKRAYNA İLİŞKİLERİ ÇOK DAHA DERİN KÖKLERE SAHİP”

Güldere, Türkiye’nin 16 Aralık 1991’de Ukrayna’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunu anımsatarak, Ukrayna ile ilişkilerin aslında çok daha derin köklere sahip olduğunu belirtti. Türkiye’nin Osmanlı döneminden beri Karadeniz’e ve bu anlamda Ukrayna’ya stratejik bakış açısıyla yaklaştığını kaydeden Güldere, şöyle konuştu:

“Bu yaklaşımın bir örneğini, Osmanlı Devleti’nin Ukrayna Halk Cumhuriyeti’nin ilanından kısa süre sonra Kıyiv’e elçi göndermesinde görüyoruz. Bu yıl, Osmanlı Elçisi Ahmet Muhtar Bey’in 1918-1919’da faaliyetlerini yürüttüğü binayı bulup, duvarına bir hatıra plaketi çakarak bu tarihi perspektifin altını çizmiş olmaktan dolayı mutluyuz.”

GÜLDERE: 2021’E YÖNELİK YOL HARİTASI ÇIKARILACAK

Güldere, başta yol inşaatı olmak üzere, altyapı projelerinde Türk taahhüt firmalarının ortaya koyduğu performansın, Ukrayna’da herkesin takdirini kazandığının altını çizerek, savunma sanayinin bu iş birliğinin yükselen yıldızı olduğuna vurgu yaptı. İki ülke Dışişleri ve Savunma Bakanları arasında yapılacak görüşmelerde, ilişkilerin kapsamlı bilançosunun çıkarılacağını ifade eden Güldere, “2020’de elde edilen sonuçlara bakılacak, 2021’e yönelik bir yol haritası çıkarılacak. Ayrıca ziyaret kapsamında üst düzey kabuller de olacak. Bu kabuller, yıl içinde liderler seviyesinde yapılan görüşmelerde alınan kararların takibine imkan verecek.” dedi.

“İKİ ÜLKE BİRLİKTE PEK ÇOK BAŞARI ELDE EDECEK”

Güldere, her iki ülke için çok değerli kazanımları beraberinde getirecek bir ortaklığın adım adım inşa edilmekte olduğunu belirterek, “Pazartesi günü Sayın Savunma Sanayii Başkanımızın ziyareti sırasında bu anlamda her iki ülke için de önemli imzalar atıldı. Bu ortaklık sayesinde her iki ülkenin savunma altyapısının güçleneceğine, rekabet gücü yüksek ortak ürünler geliştirileceğine ve bunların müştereken üçüncü ülkelere ihracı dahil pek çok başarı elde edeceğimize şüphem yok.” diye konuştu.