Büyükelçi Güldere, Ternopil yönetimi ile yatırım ve iş birliği olanaklarını görüştü

Haberler
E. K.
28 Ocak 2021, 14:41
E. K.
28 Ocak 2021, 14:41

Türkie’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna’nın batısındaki beş vilayeti kapsayan ziyareti çerçevesinde, Ternopil şehrini ziyaret etti. Güldere, kent yönetimi ile yatırım ve iş birliği olanaklarını görüştü.

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna’nın 5 batı ilini kapsayan ziyaretine devam ediyor. Büyükelçi Güldere, Vinnıtsa ve Hmelnıtskıy kentlerinden sonra dün Ternopil şehrini ziyaret etti.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, Güldere’nin, Vali, Belediye Başkanı ve Ternopil’deki büyük Ukraynalı işletmelerin yöneticileriyle tarım ve hayvancılık dahil çeşitli sektörlerde, ayrıca organize sanayi bölgesi konusunda yatırım ve iş birliği olanaklarını görüştü.

Ayrıca Güldere’nin, Ternopil’de yalıtım malzemesi üreten büyük Türk fabrikasını ziyaret edip, üretim sürecini incelediği aktarıldı.

GÜLDERE, DOĞU ÇALIŞMALARI BÖLÜMÜNÜN AÇILIŞINI YAPTI

Bunun yanı sıra Büyükelçi Güldere’nin, Batı Ukrayna Milli Üniversitesi yönetimiyle bir araya geldiğinin bildirildiği açıklamada, “Ternopil aynı zamanda bir üniversite şehri. Bu kapsamda, Batı Ukrayna Milli Üniversitesi yönetimiyle biraraya geldik, öğrencilerle Türkiye-Ukrayna ilişkileri ve güncel uluslararası meseleler hakkında keyifli bir sohbetimiz oldu. Rektörle birlikte Üniversitenin Doğu Çalışmaları Bölümünün açılışını da yaptık.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Galiçya cephesinde şehit düşen Türk askerlerinin yattığı şehitliklerin Ternopil ile İvano-Frankivsk’in birleştiği bölgede bulunduğu hatırlatıldı.