Büyükelçi Güldere: Quadriga'da çıkan tablo, 2021'in bu yıldan daha dinamik geçeceğini gösteriyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Aralık 2020, 18:02
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Aralık 2020, 18:02

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Güldere, Türkiye-Ukrayna arasında ilk kez Quadriga formatında düzenlenen toplantıyı değerlendirdi. Quadriga (2+2) formatındaki toplantının, Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin ulaştığı güçlü seviyeyi yansıttığını dile getiren Güldere “Türkiye-Ukrayna ilişkileri açısından çok dinamik geçen 2020’nin bu son üst düzey ziyareti sonucunda ortaya çıkan tablo, 2021’in bu yıldan hareketli olacağını gösteriyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran’ın katılımıyla, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 18 Aralık 2020’de düzenlenen Quadriga (2+2) formatındaki toplantıyı, AA muhabirine değerlendirdi. Büyükelçi Güldere, Ukrayna ziyaretinin çok verimli geçtiğini belirterek “2+2 formatındaki bu toplantı, Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin ulaştığı güçlü seviyeyi yansıtıyor.” dedi.

Ziyaret kapsamında, Çavuşoğlu ve Akar’ın Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy ve Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal tarafından kabul edildiğini anımsatan Güldere, Ukraynalı mevkidaşların ikili görüşmeler yaptıklarını bildirdi.

“2021 BU YILDAN DAHA HAREKETLİ GEÇECEK”

Güldere, Çavuşoğlu ve Akar’ın Kırım Tatar, Gagauz ve Ahıskalı soydaşlarla da görüştüklerine de değinerek, “Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Büyükelçi Halit Çevik’ten Donbas’taki güncel durum hakkında bilgi aldılar. Tüm bu görüşmeler sayesinde ikili ve bölgesel konular etraflıca ele alındı. İleriye dönük yol haritaları oluşturuldu. Türkiye-Ukrayna ilişkileri açısından çok dinamik geçen 2020’nin bu son üst düzey ziyareti sonucunda ortaya çıkan tablo, 2021’in bu yıldan hareketli olacağını gösteriyor.” dedi.