Büyükelçi Güldere, Parlamento Başkanları konferansındaki skandal hakkında konuştu

21 Ekim 2019, 15:14

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Türkiye’nin Kırım’daki seçimleri tanımamasına rağmen, İstanbul’daki 3. Parlamento Başkanları Toplantısına Kırımlı işbirlikçi Ruslan Balbek ve eski Savcı Natalya Poklonskaya’nın katılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Güldere, Türkiye’nin, Kırım’daki Rus işgali hakkında başından beri tutumunun net olduğunu vurguladı.

GÜLDERE: BU TÜR YÖNTEMLERE SIK SIK BAŞVURMAYIZ

Türkiye, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’ya yasa dışı olarak seçilen Kırımlı işbirlikçi Ruslan Balbek ve Kırım Tatar Milli Meclisini “terörist” ilan ederek, Kırım’daki faaliyetlerini durduran ve kapatan sözde eski savcı Natalya Poklonskaya’ya ve Kırım’daki işgalci yönetimin sözde temsilcilerine karşı yaptırım uygulamayacak.

Ukrainskaya Pravda gazetesine konuşan Türkiye Cumhuriyeti Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Poklonskaya ile Balbek’in Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmesini yorumlarken, “Çok yönlü bir etkinlikti. Haftalar önce heyet üyelerinin isimlerinin gönderildiği ikili bir ziyaret değildi. Öte yandan, Poklonskaya ve Balbek için ülkemize giriş yasağı bulunmuyor. Aslında kişisel yaptırımlar kullandığımız bir yöntem değil, bu tür önlemlere sık sık başvurmayız.” ifadelerini kullandı.

“TUTUMUMUZ 2014’TEN BERİ ÇOK NET VE BÖYLE KALMAYA DEVAM EDECEK”

Güldere, Türkiye’nin çok az durumda yaptırım ve ülkeye giriş yasağı önlemi uyguladığını belirtti.

Türkiye’nin Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne destek vermeye devam ettiğini vurgulayan Büyükelçi, “Davet etkinliği sırasında el sıkışmaları, asla bizim politikamızın değiştiği anlamına gelmiyor. Bu konudaki tutumumuz 2014’den beri çok net ve böyle kalmaya devam edecek.” dedi.

Bilindiği üzere, Türkiye’nin, işgalcilerin düzenlediği Kırım’daki sözde seçimleri tanımamasına rağmen, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’ya yasa dışı olarak seçilen Kırımlı işbirlikçi Ruslan Balbek ve Kırım Tatar Milli Meclisini “terörist” ilan ederek, Kırım’daki faaliyetlerini durduran ve kapatan sözde eski savcı Natalya Poklonskaya, İstanbul’da düzenlenen 3. Parlamento Başkanları Konferansına katılmışlardı.

Natalya Poklonskaya
Rus işbirlikçileri
Ruslan Balbek
Türkiye
Bunlara da bakın: