Büyükelçi Güldere: Önümüzdeki birkaç yıl Türkiye-Ukrayna ilişkilerinde dönüm noktası olacak

14 Ağustos 2019, 10:53

Türkiye’nin Kıyiv (Kyiv) Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, 11’inci Büyükelçiler Konferansına (BKON) katılmak üzere bulunduğu başkent Ankara’da açıklamalarda bulundu.

Türkiye-Ukrayna ilişkileriyle ilgili değerlendirmelerini Anadolu Ajansı muhabirine aktaran Büyükelçi Güldere, öncelikle iki ülke arasındaki ticaret hacminin 4 milyar doları aştığını, turist sayısının karşılıklı şekilde toplam 2 milyona ulaştığını, Türkiye’nin de Ukrayna’da 2,5 milyar doları geçen yatırımının olduğunu hatırlattı.

“SOYDAŞLARIMIZA EV SAHİPLİĞİ YAPAN BİR KOMŞUMUZ”

İki ülke arasındaki tarihi ve kültürel bağları da vurgulayan Güldere, “Ukrayna Kırım Tatar, Gagauz ve Ahıskalı soydaşlarımıza ev sahipliği yapan yakın bir komşumuz.” diye kaydetti.

Türkiye-Ukrayna arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Güldere, daha önce de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in dile getirdiği 10 milyar dolar ortak ticaret hedefini anımsatarak iş birliğinin derinleştirilmesinin mümkün olabileceğini söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanıı Zelenskiy’nin seçilmesinin iki ülke arasındaki ilişkilere pozitif yansıyacağını belirten Büyükelçi Güldere, Zelenskiy’nin Türk şirketlerine yönelik olumlu kanaatini açıkça ifade ettiğini de hatırlattı. Türk firmalarının Ukrayna’da birçok sektörde başarılı projelere imza attığını vurgulayan Güldere, “Önümüzdeki birkaç yılın Türkiye-Ukrayna ilişkilerinde dönüm noktası olabileceğine inanıyorum.” yorumunda bulundu.

Türkiye-Ukrayna arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin tarafların kendi sektörlerini korumaya çalışmasından dolayı geciktiğini belirten Güldere, “Liderler, Serbest Ticaret Anlaşması metninin mümkünse bu yılın sonlarına doğru, Ukrayna’da yapılacak Stratejik Konseye yetiştirilmesi talimatını verdi.” dedi.

KARADENİZ GÜVENLİĞİ VE KIRIM MESELESİ VURGUSU

Türkiye ile Ukrayna arasında savunma sanayisi alanındaki iş birliği ve altyapı imkanlarına da değinen Büyükelçi Güldere, Ankara ile Kıyiv’in bu alandaki iş birliğinin büyük fırsatlar doğuracağını ifade etti.

Ukrayna’nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donbas bölgesi ve Kırım’ın Rusya tarafından işgaliyle başlayan krizin çözümüne yönelik Türkiye’nin çabalarını da tekrar hatırlatan Güldere, Türkiye’nin Kırım politikasının her zaman kesin olduğunu ve işgali tanımadığını söyledi.

Türkiye’nin, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu belirten Büyükelçi, “Karadeniz bölgesi bizim ortak evimiz. İstiyoruz ki bu bölge çatışmalar ve krizlerle değil iş birliği ve ortak refahla anılsın.” diye kaydetti.

KIRIM TATARLARINA DESTEK

Ukrayna’nın Kırım konusunda attığı adımlara Türkiye’nin her zaman destek verdiğini vurgulayan Güldere, “Aynı zamanda yurdundan ayrılmak zorunda kalan Kırım Tatar soydaşlarımızın konut, eğitim ve ibadet gibi temel ihtiyaçlarını karşılama noktasında Ukrayna’yla eş güdüm içinde somut adımlar atıyoruz” diyerek, Cumhurbaşkanı Zelenskiy’nin ziyaretinde Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ve son seçimlerde ilk kez parlamentoya giren, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi ve Kırımoğlu’nun danışmanı Rustem Umerov’un Zelenskiy’e eşlik etmesinin bu dayanışmanın seviyesi için örnek teşkil ettiğini belirtti. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Zelenskiy ile ortak basın açıklamasında Kırım’la ilgili bu değişmez tutumu teyit ettiğini de hatırlattı.

Donbas bölgesinde faaliyet gösteren Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Özel Gözlem Misyonunun 2014’te kurulduğundan beri başkanlığının Türk diplomatlarca üstlenildiğini anımsatan Güldere, “Türkiye’den herhangi bir ilave beklenti olduğu takdirde katkımızı farklı seviyeye taşımaya hazır olduğumuzu da ilgili taraflara ilettik.” açıklamasında bulundu.

Güldere, Türkiye’nin Kırım konusundaki tutumunun Zelenskiy’nin son ziyaretinde bizzat Erdoğan tarafından bir kez daha teyit edildiğini aktararak, Kırım konusundaki dayanışmanın seviyesine örnek teşkil ettiğini kaydetti.

FETÖ İLE MÜCADELE HUSUSU

Ukrayna ile ilişkilerde Türkiye’nin Fetullahçı Terör Örgütü’yle (FETÖ) mücadelesi dahil güvenlik alanının, öncelikli gündem maddeleri arasında olduğunu söyleyen Büyükelçi Güldere, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Bu konudaki hassasiyetimizi, FETÖ’nün sızdığı her bünyeyi zehirleyen bir virüse benzediğini sürekli anlatıyoruz. Liderler ve ilgili makamlar arasındaki diyaloğun yanı sıra 15 Temmuz’un üçüncü yılı vesilesiyle Büyükelçilik olarak Kiev’de bir dizi faaliyet yaparak bu tehditleri bir kez daha vurguladık. Uluslararası camia da FETÖ tehdidini giderek daha iyi anlıyor ve bunun gerektirdiği adımları atıyor. Benzer şekilde Ukrayna makamlarının bu konudaki farkındalığının da giderek arttığını görüyoruz. Umuyorum ki bu konudaki yoğun diyaloğumuz artarak sürecek ve Maarif Vakfımızın da katkılarıyla atılacak somut adımlar neticesinde Türkiye-Ukrayna ilişkileri yeni bir noktaya ulaşacak.”

Türkiye
Ukrayna
Yağmur Ahmet Güldere
Bunlara da bakın: