Büyükelçi Güldere’nin Ukrayna’nın batı illerine ziyaretinin son durağı Jitomir oldu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Ocak 2021, 15:56
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Ocak 2021, 15:56

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna’nın batısındaki beş vilayetin illerine ziyaret gerçekleştirdi. Büyükelçi Güldere, ziyaretler kapsamında bölgedeki Türk iş insanları ile bir araya gelerek Ukrayna’nın batısındaki beş vilayeti kapsayan ziyaretlerini bugün itibarıyla Jitomir’de tamamladı.

Büyükelçi Güldere, Ukrayna’nın batısındaki beş vilayetin illerine gerçekleştirdiği ziyaretlerinin beşincisini ve sonuncusunu bugün Jitomir’de tamamladı. Söz konusu ziyaretler kapsamında ilk olarak 25 Ocak 2021 tarihinde Vinnıtsa kentine giden Güldere burada Vinnıtsa’nın Valisi, Belediye Başkanı ve Bölge Meclisi Başkanıyla bir araya geldi. Görüşme sırasında taraflar, bölgedeki iş ve yatırım imkanlarını ele aldı. Güldere’nin Ukrayna’nın batısındaki beş vilayeti kapsayan ziyaretinin ikinci durağı ise Hmelnıtskıy oldu. Güldere, burada da Vali, Belediye Başkanı ve Bölge Meclisi Başkan Yardımcısıyla görüştü. Görüşme sırasında Hmelnıtskıy bölgesindeki işbirliği olanaklarını ele alındı. Vinnıtsa ve Hmelnıtskıy kentlerinden sonra Ternopil şehrine de uğrayan Güldere, gittiği yerlerde yetkililerle ve Türk iş insanlarıyla görüşmeye devam etti. Güldere, Vali, Belediye Başkanı ve Ternopil’deki büyük Ukraynalı işletmelerin yöneticileriyle tarım ve hayvancılık dahil çeşitli sektörlerde, ayrıca organize sanayi bölgesi konusunda yatırım ve iş birliği olanaklarını görüştü.

GÜLDERE’NİN DÖRDÜNCÜ DURAĞI RİVNE OLDU

Bölge turunun dördüncü durağı için dün Ukrayna’nın tarihi şehirlerinden Rivne’yi de ziyaret eden Güldere, bölge ekonomisinde öne çıkan tarım ve ormancılık dahil farklı sektörlerde yatırım ve işbirliği olanaklarını Vali ve Belediye Başkanıyla ele aldı. Kentteki organize sanayi bölgesi ve altyapı projelerinin Türk iş dünyasıyla birlikte geliştirilmesi imkanlarını değerlendirdi.

BEŞ VİLAYETİ KAPSAYAN TUR JİTOMİR’DE TAMAMLANDI

Güldere, bugün Ukrayna’nın batısındaki beş vilayeti kapsayan bölge turunu Jitomir’de tamamladı. Bölge turu kapsamında son olarak Bölge Meclisi Başkanı, Belediye Başkanı ve Vali Yardımcısıyla görüşen Güldere, kentte öne çıkan sektörlerin ve organize sanayi bölgesine yatırımların Türk iş dünyasıyla birlikte geliştirilmesi imkanlarını ele aldı. Güldere, Jitomir’de yaşayan Türklerle buluşarak kentteki Türk yatırımı ekmek fabrikasını ziyaret etti.

BÜYÜKELÇİ GÜLDERE’NİN ZİYARETLERİ GELECEK DÖNEMDE DEVAM EDECEK

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliğinden ziyaretlerin tamamlandığına ilişkin bugün yayımlanan duyurudaşu ifadelere yer verildi:

“Ukrayna’nın farklı bölgelerine ziyaretlerimiz önümüzdeki dönemde devam edecek. Yapacağımız ziyaretleri yine sosyal medya üzerinden duyurup sizlerle biraraya gelmeye çalışacağız. Görüşmek üzere!”