Büyükelçi Güldere'nin Ukrayna'nın batı illerine ziyaretinin ilk durağı Vinnıtsa oldu

Güncel
E. K.
26 Ocak 2021, 13:10
E. K.
26 Ocak 2021, 13:10

Türkiye Cumhuriyeti Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna’nın batı illerine ziyaretine başladı. Ziyaretinin ilk durağı, kısa bir süre için Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olmuş Vinnıtsa kenti oldu.

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna’nın 5 batı ilini ziyarete başladı. Büyükelçi Güldere, ilk olarak 25 Ocak 2021 tarihinde Vinnıtsa kentini ziyaret etti. Büyükelçiliğin sosyal medya hesabından ziyarete ilişkin yapılan açıklamaya göre, Güldere Vinnıtsa’nın Valisi, Belediye Başkanı ve Bölge Meclisi Başkanıyla bir araya geldi. Görüşme sırasında taraflar, bölgedeki iş ve yatırım imkanlarını ele aldılar.

Bunun yanı sıra Güldere’nin kentte faaliyet gösteren bir gıda tesisini ziyaret ettiği kaydedilen açıklamada, “Türk yatırımcılarca inşa edilen 500 konut, bir otel ve diğer unsurları kapsayan Turkish City’i görme fırsatı bulduk.” ifadesine yer verildi.

GÜLDERE, 93 HARBİ ŞEHİTLERİ İÇİN DUA ETTİ

Ziyaret sırasında Güldere’nin ayrıca 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında bu şehirde şehit olan Türk askerleri için dua ettiği belirtilen açıklamada, “93 Harbi’nde esir düşüp bilahare bu şehirde şehit olan askerlerimiz için dikilen abideyi görüp şehitlerimiz için duamızı ettik. Şehitlerimizin hatırasını daha güzel yaşatacağımız bir projeyi hayata geçirmek konusunda şehir yöneticileriyle hemfikiriz.” diye kaydedildi.

Kısa bir süre için Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olmuş Vinnıtsa’nın şehir müzesinde Türk tarihinden izler bulunduğu da ifade edildi.

Güldere, bugün Hmelnıtskıy, 27 Ocak 2021’de Ternopil, 28 Ocak 2021’de Rivne ve 29 Ocak 2021’de Jıtomır’e ziyaret gerçekleştirecek.