Büyükelçi Güldere: Kırım Tatar siyasi tutsakların yer aldığı güncel liste Ankara'ya iletildi

27 Temmuz 2020, 19:01

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna basınına verdiği röportajda, Kırım Tatar siyasi tutsaklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Büyükelçi Güldere, Rus yönetimi tarafından yasa dışı olarak alıkonulan siyasi tutsak Ukrayna vatandaşlarının yenilenen listesinin Ankara’ya iletildiğini vurguladı.

“BU KONUDA YARDIM ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

İnterfax Ukrayna haber sitesine konuşan Güldere, “Bizim üst düzey heyetlerimiz ile Ukrayna’nın üst düzey heyetleri bir araya geldiği zaman bu konuda sürekli olarak gündeme getiriliyor. Yenilenmiş listeler bize iletiliyor, durum değişiklikleri hakkında bilgi veriliyor. Sorunun çözülmesi için elimizde olan tüm araçları kullanmaya devam edeceğiz. Yakın zamanda yenilenmiş listeler Ankara’ya iletildi. Kırım Tatar ve Ukrain dostlarımıza bu konuda yardım etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Büyükelçi Güldere, Türkiye’nin Kırım’ın Rusya tarafından işgalini tanımadığını ve tanımayacağını vurgulayarak, “Bu konudaki resmi tutumumuzu; Türkiye Cumhurbaşkanının, Milli Savunma Bakanının Kıyiv’e yaptığı ziyaretler sırasında ayrıca Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’nın Antalya’ya düzenlediği ziyaret sırasında teyit ettik.” ifadelerini kullandı.

SİYASİ TUTSAKLARIN 77’Sİ KIRIM TATARI

Daha önce Zmina İnsan Hakları Merkezi Başkanı Tatyana Peçonçik, Rusya tarafından alıkonulan 100 Kırımlı siyasi tutsağın, 77’sinin Kırım Tatarı olduğunu bildirmişti.

Kırım Tatar siyasi tutsakları
Türliye
Bunlara da bakın: