Büyükelçi Fatih Yıldız'dan, Irak Türkmenlerine FETÖ uyarısı

Haberler
Oğuzhan Batur
30 Temmuz 2019, 16:26
Oğuzhan Batur
30 Temmuz 2019, 16:26

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Türkiye Irak ilişkilerinde eğitim alanında atılan adımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Büyükelçi Yıldız, Maarif Vakfı’nın Irak’ta eğitim standardını yükselteceğini belirtti. Konu ilgili Büyükelçi Yıldız sosyal medya hesabında şu açıklamalarda bulundu:

“Maarif Vakfı,Bağdat’ta ilk adımlarını atmaya başladı. Maarif Okulları tarafından devir çalışmaları süren, Mansur ve Zeyuna semtlerindeki 6 okuldan oluşan 2 kampüsü ziyaret ettik. Türkiye Cumhuriyeti devir gerçekleştikten sonra güçlü şekilde bu okulların arkasında olacaktır.Türkiye, FETÖ terör örgütünün okullar aracılığıyla Irak’ta tesis ettiği varlığa son vermek üzere Iraklı dostlarıyla kararlı şekilde çalışacaktır. Irak kamuoyunun sağduyusu, çalışmalarımızdaki temel dayanağımızdır. Iraklı dostlarımızı Maarif Okullarına güvenmeye çağırıyoruz.”

“FETÖ OKULLARINA KAYIT YAPTIRMAYIN”

Bağdat haricinde Türkmen bölgelerinde bu okulların açılacağına dair sorulara ise Büyükelçi Yıldız Türkmenlere bir çağrı ile yanıt verdi: “Elbette, Kerkük’süz olmaz. Kerküklülere çağrım, FETÖ’nün okullarına yeni nesillerini kaydetmeye son vermeleridir. Yeni nesillerin Türkiye’ye dair bir geleceği olsun isteyenler, bu çağrıma kulak vermeli. FETÖ okullarının Türkiye’de denkliği, yani hiçbir değeri yoktur.”