Büyükelçi Bodnar: Türkiye'den aldığımız yardımlar için teşekkür ediyorum

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
03 Haziran 2022, 20:11
Mehmet Berk Yaltırık
03 Haziran 2022, 20:11

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, bugün büyükelçilikte Ukrayna-Rusya savaşının 100’üncü günü dolayısı ile basın toplantısı düzenledi. Büyükelçi Bodnar, “Türkiye, Ukrayna için zor bir zamanda gerçek dost olduğunu göstermiştir” diyerek yardımlarından ötürü Türkiye’ye teşekkürlerini bildirdi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, bugün Ankara’da Ukrayna Büyükelçiliğinde basın toplantısıdüzenledi. Ukrayna-Rusya savaşının 100’üncü günü dolayısı ile gerçekleştirilen Büyükelçi Bodnar, Türkiye’ye yardımları için teşekkür etti.

Rusya’nın başlattığı savaşta, ülkesinin 100 zorlu gün geçirdiğini ifade eden Bodnar, bu esnada direnmeye devam ederek bir anlamda kazanmış olduklarını belirtti. Bağımsızlıkları için savaştıklarını söyleyen büyükelçi, “Türk halkı bu savaşı 100 sene önce verdi.” diye kaydetti. Bu Rusya’nın işgal girişimi karşısında binlerce askeri ve sivili kaybettiklerini, on binlerce yaralının olduğunu söyleyen Bodnar, şehirlerin alt yapısının yok edildiğini de hatırlattı.

Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’da işlediği suçlara da dikkat çeken Büyükelçi Bodnar, Rusya’nın ülkede Ukrayna Başsavcılığı tarafından kaydedilmiş 21 bin suç işlediğini kaydetti. Rus işgalcilerin cinayetin yanı sıra tecavüz ve mal mülk yağmasında da bulunduğunu belirten Bodnar, 700’den fazla çocuğun savaştan zarar gördüğünü, 240 çocuğun hayatını kaybettiğini, yaklaşık 220 bin kişinin evlerinden olduğunu, on binlerce evin tahrip edildiğini, 501 hastane, 191 eğitim kurumu, 153 mimari anıt ve 18 bin alt yapı tesisinin vurulduğunu açıkladı.

BODNAR: MÜZAKERE MASASINA DÖNMEYE HAZIRIZ

Yaklaşık 12 milyon Ukrayna vatandaşının yaşadığı yeri değiştirmek zorunda kaldığını hatırlatan Büyükelçi, 12 milyon kişiden 6 milyonunun da ülke dışına çıktığını, yaklaşık 150 bin Ukrayna vatandaşının Türkiye’ye geldiğini, bazı vatandaşlarının Ukrayna’ya geri döndüğünü söyledi. Bodnar işgalci Rusya’nın gazetecilere karşı 282 suç işledi ve 32 gazeteciyi öldürdüğü bilgisini de paylaştı.

Büyükelçi Bodnar, barışçıl millet olduklarını ifade ederek müzakere masasına dönmeye hazır olduklarını söyleyerek Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözüne de atıfta bulundu. Bodnar ayrıca, hiçbir Batı ülkesinin Ukrayna’da Rusya ile savaşmadığını, aksine Ukrayna’nın Batı’yı Rus saldırganlığından koruduğunu ifade etti.

TÜRKİYE’YE İNSANİ YARDIMLARI VE SIĞINAN 50 BİN UKRAYNA VATANDAŞI İÇİN TEŞEKKÜR

Türkiye’den, savaşın sürdüğü 100 gün içinde Ukrayna’ya 200’den fazla insani yardım TIR’ı gönderdiğini belirten Bodnar, yardımlar için Türkiye’ye teşekkür ettiklerini söyleyerek, “Binlerce vatandaşımız burada sığınak buldu. Şu an itibarıyla Türkiye’de yaklaşık olarak 50 bin Ukrayna vatandaşı bulunuyor. 1500 yetim çocuğumuz Türkiye’nin güney bölgesinde bulunuyor. Türkiye’nin siyasi desteği ve dayanışması için minnettarız. Müzakere sürecinde Türkiye’nin üstlenmiş olduğu rolü ve konum itibarıyla Türkiye’ye teşekkür ediyoruz” diye kaydetti.