Büyük Türk halk ozanı Aşık Veysel'in vefatının 49. yıl dönümü

Güncel
qha muhabir
21 Mart 2022, 16:58
qha muhabir
21 Mart 2022, 16:58

Türk halk ozanı, Aşık Veysel’in bugün vefatının 49’uncu yıl dönümü. Büyük halk ozanı, “Dostlar Beni Hatırlasın”, “Uzun İnce Bir Yoldayım” gibi türküleriyle Türk halkının gönlünde taht kurmuştu.

Bugün, büyük Türk halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun vefatının 49. yıl dönümü kaydediliyor. Çiçek hastalığı nedeniyle görme yetisini kaybeden bağlama ustası Aşık Veysel, 21 Mart 1973’te akciğer kanserinden vefat etmişti.

AŞIK VEYSEL KİMDİR?

Asıl adı Veysel Şatıroğlu olan Aşık Veysel, 25 Ekim 1894’te Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Çocukluğunu ve gençlik yıllarını Sivrialan köyünde geçiren ünlü ozanın iki kız kardeşi, bölgede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak hayatlarını kaybetti. Aynı hastalığa yakalanan ve 7 yaşında iki gözünü de kaybeden Aşık Veysel, babasının teşvikiyle 10 yaşındayken saz çalıp şiir söylemeye başladı. Büyük ozan, o dönemde saz ustaları Çamşıhlı Ali ve Molla Hüseyin’den ders aldı.

İlk evliliğini 1919’da Esma Hanım ile yapan, annesini ve babasını 1920’de kaybeden Veysel Şatıroğlu, eşinin kendisini terk etmesi üzerine 1928’de ikinci evliliğini ise Gülizar Hanım ile yaptı. Veysel’in bu evlilikten Zöhre, Ahmet, Hüseyin, Menekşe, Bahri, Zekine ve Hayriye adlarında 7 çocuğu dünyaya geldi.

Eserleri: Kara Toprak, Atatürk’e Ağıt, Ne Ötersin Dertli Dertli, Sazım, Seherin Vaktinde, Gönül Sana Nasihatim, Gel Ey Aşık, Dost Çevirmiş Yüzünü Benden… Uzun İnce Bir Yoldayım, Dostlar beni Hatırlasın, Güzelliğin On Para Etmez eserleri ise hala dillere dolanıyor.

SİVAS AŞIKLAR BAYRAMINDA ADI DUYULDU

Sivas’ta öğretmenlik ve Milli Eğitim Müdürlüğü görevlerinde bulunan şair ve oyun yazarı Ahmet Kutsi Tecer’in davetiyle köy enstitüsünde saz hocası olarak görev yapan Veysel’in adı ilk kez 5 Ocak 1931’de düzenlenen “Sivas Aşıklar Bayramında” duyuldu.

Ömrü yoksulluk ve zorluklarla geçen Aşık Veysel’in Cumhuriyet’in 10’uncu yılı için yazdığı destanın yayınlanması ve Sivas Aşıklar Bayramı’ndaki başarısı dikkati çekti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), “Anadilimize ve milli birliğimize yaptığı hizmetlerden ötürü” 1965 yılında özel bir kanunla halk ozanına 500 lira aylık bağladı.

Aşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan ünlü halk ozanı, 1971 yılında Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde son konserini verdi.

VEFATININ 49’UNCU YILINDA MEZARI BAŞINDA ANILIYOR

Aşık Veysel’in vefat ettiği Sivrialan köyünde bulunan kabrine bugün Sivas Valisi Salih Ayhan, ziyaret etti. Kuran’ı Kerim ve duaların okunduğu ziyarette Aşık Veysel’in kabrine çiçekler bırakıldı.

Vali Salih Ayhan,  “Medeniyetimizin ruhunda, mayasında aşk vardır. Dolayısıyla bu mayaya hizmet edenler hiçbir zaman unutulmaz. İşte biz de onun söylediği gibi, dostlar beni hatırlasın diyoruz ve dostları olarak Aşık Veysel’i her zaman hatırlıyoruz ve ona sahip çıkıyoruz” dedi.

Aşık Veysel’in torunu Burçak Keçeci ise, “Dedemi 49’uncu ölüm yıl dönümünde saygı ve özlemle anıyoruz. Dedem bir deryaydı. Bu deryanın içerisinde vatan, insan sevgisi, birlik beraberliği, doğa sevgisi ve çalışkanlığı vardı. Yaşamı boyunca türkülerinde gelecek kuşaklara bu temel kavramları aktarmış ve öğütlerde bulunmuştur. Bu öğütler ışığında dostları onu asla unutmayacaktır” ifadelerini kullandı.