Bütün Tatar İçtimai Merkezinden destek çağrısı

Haberler
Anife Bilal
28 Nisan 2021, 22:34
Anife Bilal
28 Nisan 2021, 22:34

Bütün Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farit Zakiyev, change.org platformu üzerinden “En eski Tatar örgütünün aşırılık suçlamalarından korunmasına yardım edin!” başlıklı bir imza kampanyası başlattı. Zakiyev, 32 yıldır yasal olarak faaliyet gösteren Bütün Tatar İçtimai Merkezi’nin 2021 yılında aşırıcılıkla suçlandığını ifade etti.

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Savcılığının, Bütün Tatar İçtimai Merkezinin aşırılıkçı örgüt olarak suçlayarak, kapatılması talebiyle açılan dava devam ediyor. Bütün Tatar İçtimai Merkezini aşırılık suçlamalarından korumak amacıyla Tatar aktivistler, imza kampanyası başlattı. Bütün Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farit Zakiyev, Merkez’in 32 yıldır milli kimliği ve Tatar dilini korunmaya çalıştığını vurgulayarak, “Fakat 2021 yılında örgütümüzü aşırıcılıkla suçladılar. Kaldı ki aşırıcılık, Bütün Tatar İçtimai Merkezinin 2017 yılında yayımladığı ‘Tatar dilini kurtarma’ çağrısında tespit edildi! Gerçekte ise bu kolluk kuvvetlerinin uydurma provokasyonu, 1937 yılında olduğu gibi kendi ülke içinde “halk düşmanı” arama girişimleri. Ana dili koruma arzusu aşırıcılık olarak görülemez! Örgüt aleyhindeki suçlamalar, izin alarak düzenlenen mitinglerde aktivistlerin yaptığı konuşmalara dayanılarak uyduruldu. Uzmanların, Rusya Federasyonu Adalet Bakanlığı Tataristan Müdürlüğü tarafından, 2004 yılında onaylanan Bütün Tatar İçtimai Merkezinin tüzüğünde bulduğu ayrılıkçı belirtiler de saçma görünüyor.” ifadeleri kullandı.

“YARIN BAŞKA BİR SİVİL ÖRGÜTÜN BAŞINA GELEBİLİR”

Sözde “halk düşmanı” avının başta Başkurdistan olmak üzere, Rusya’ya bağlı diğer ulusal cumhuriyetlerde de yürütüldüğünü hatırlatan Zakiyev, “Bugün bunlar bizim başımıza geldi, yarın ise aynı suçlamalar Rusya’da yaşayan ve halklarının hakları için mücadele eden herhangi bir sivil örgüte karşı yönlendirilebilir.” diye belirterek kampanyayı imzalama çağrısında bulundu.

Bütün Tatar İçtimai Merkezine destek vermek isteyen kişiler, aşağıdaki linki tıklayarak kampanyaya imza atabilir:

“En eski Tatar örgütünün aşırılık suçlamalarından korunmasına yardım edin!” başlıklı  imza kampanyası

RUSYA, TATAR İÇTİMAİ MERKEZİ “AŞIRICI ÖRGÜT” OLARAK TANIMAK İSTİYOR

Ocak 2021’de Tataristan Savcılığı, Bütün Tatar İçtimai Merkezinin aşırılık yanlısı bir örgüt olarak tanınması ve faaliyetlerinin yasaklanması için Yüksek Mahkemede dava açtı. Savcılık, Merkezin tüzüğünün ve üyelerinin 2017’den beri yaptığı konuşmaların yasalara aykırı olduğunu iddia ediyor.