Bütün Azerbaycan Ocaklarından İran'daki baskılarla ilgili basın açıklaması

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
24 Kasım 2019, 21:52
Mehmet Berk Yaltırık
24 Kasım 2019, 21:52

Bütün Azerbaycan Ocakları (Bütöv Azerbaycan Ocakları-BAO) bugün İstanbul’da Beyazıt Meydanında, İran’daki protestolar ve Güney Azerbaycan Türklerine yönelik baskılarıyla ilgi basın açıklaması okundu.

Beydili Türkmen Cephesi Derneğinin de katıldığı basın açıklamasında, katılımcıların ellerindeki Azerbaycan, Türkiye, Kırım Tatar ve Suriye Türkmenlerinin bayrakları meydanda dalgalandı.

Bütün Azerbaycan Ocaklarının basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Büyük Türk milletine, siyasal partilere, sivil toplum kuruluşlarına, basın yayın organlarına duyurulur.

Son günlerde İran İslam Cumhuriyeti’nde yaşanan olaylar, polisin sivil halka karşı orantısız güç kullanarak katliama girişmesi, orada yaşayan yaklaşık 40 milyon Türk’ün can güvenliğini sorgulanır hale getirmiştir. Nitekim rejim polisleri tarafından yapılan uluslararası hukuka aykırı hareketler sonucunda İran’ın çeşitli bölgelerinde, aynı zamanda Doğu Azerbaycan, Batı Azerbaycan ve Erdebil Vilayetlerinde ve diğer vilayetlerde yaşayan soydaşlarımızın durumunun günden güne ağırlaştığı hakkında çeşitli bilgiler gelmektedir. Gelin kan kardeşlerimizi yalnız bırakmayalım, unutmayalım ki geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Suriye’de teröristlere karşı başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı, tüm dünya tarafından kınanırken, İran işgali altında olan Azerbaycan’ın güneyinde, Tebriz’de yaşayan Türk kardeşlerimiz, Traktör futbol kulübü taraftarları Fars rejiminin baskısına rağmen, 70 bin taraftarın hep bir ağızdan “Türkiye” diye haykırmasıyla o gün bile düşmanlarımıza büyük mesajı vermiş ve Türk Milletinin birliğini göstermişlerdir. Ancak ne yazık ki bugün o kardeşlerimiz Fars rejiminin mermilerinin önünde kendi kaderleri ile baş başa bırakılmıştır.

Buradan Türkiye Cumhuriyeti Devletine, sivil toplum kuruluşlarına, medya kuruluşlarına ve tüm Türk dünyasına sesleniyoruz. Fars faşizminin soydaşlarımıza karşı her anlamda uygulamış olduğu katliamlara ve asimilasyon politikalarına karşı kayıtsız kalmamaya, soydaşlarımızı kendi kaderlerine terk etmemeye davet ediyoruz.”