Buteflika, Cezayir halkından af diledi

Haberler
_QHA Ankara
05 Nisan 2019, 22:33
_QHA Ankara
05 Nisan 2019, 22:33

Cezayir’in istifa eden Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika, Cezayir halkından bağışlanma talebinde bulunan bir mektup yazdı.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika, istifasının ardından Cezayir halkına hitaben kalem aldığı mektubunda özür dileyerek bağışlanma talep etti.

“BAĞIŞLANMA TALEP EDİYORUM”

Buteflika yayınladığı mektupta, “Siyasi hayattan sizinle aramızda mesafeler varken ayrılmak istemedim. Ben de bir insanım ve hatalardan arınmış değilim. Sizlerden sözlü olarak ya da fiilen işlediğim hatalar sebebiyle özür diliyor ve bağışlanma talep ediyorum” ifadelerine yer verdi. Cumhurbaşkanlığıyla geçen 20 yılın “Cezayirlilerin en iyi yılları” diye nitelendiren Buteflika, görevini samimiyetle yaptığını söyledi.

BASKILAR İSTİFA GETİRDİ

Cezayir’de, 2013 yılında felç geçiren ve daha sonra nadir olarak halkın karşısına çıkan Buteflika’ya yönelik protestolar seçimlere yeniden aday olacağını açıklamasının ardından geçtiğimiz ay başlamıştı. Daha sonra Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Gaid Salah, Devlet Başkanı makamının boşaltılmasını öngören Anayasa’nın 102’nci maddesinin uygulanmasını isteyerek Buteflika’nın istifasını talep etmiş, Buteflika da baskılara dayanamayarak geçtiğimiz günlerde istifa etmişti.