Bursa’nın Yunan işgalinden kurtuluşunun 97'inci yıl dönümü

Haberler
_QHA Ankara
11 Eylül 2019, 18:23
_QHA Ankara
11 Eylül 2019, 18:23

Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97’inci yıl dönümü kutlamaları Bursa’da büyük bir çoşku içerisinde başladı.

Bursa Büyükşehir Belediye Bandosu ve Bursa Mehter Takımı’nın gösterisiyle başlayan kurtuluş kutlamaları 7’den 70’e herkes ellerinde bayraklarla büyük çoşku içerisinde kutlamaya başladı.

Kutlamalar büyük bir çoşku içerisinde devam ederken Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesi üyeleri, Bursa’nın kurtuluşunu temsili olarak canlandırdı. Türk bayrakları ile koşarak tarihi belediye binası önüne gelen milis kuvvetleri, vatandaşlar tarafından uzun süre alkışlandı.

 İstiklal Marşı’nın okunması sırasında Belediye binasındaki Türk bayrağı gaziler tarafından göndere çekildi. Daha sonra Orhangazi Camii’nden kurtuluş salası okundu.

BURSA KURTULUŞ MÜCADELESİNİ NASIL KAZANDI

Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşından yenik çıkmasıyla birlikte önemli şehirleri bir bir İtilaf kuvvetleri tarafından işgal edilmeye başlandı. Bu önemli şehirlerden birisi de Bursaydı.

Yunan kuvvetleri tarafından Bursa 20 Temmuz 1920 tarihinde işgal edildi. Bursa’nın işgali Ankara’da öyle derin bir etki yaratmıştı ki, Mustafa Kemal’in talimatıyla meclis kürsüsüne siyah bir örtü serildi. “Puşide-i Siyah” olarak bilinen bu örtü, Bursa düşman işgalinden kurtulana kadar orada kaldı.

30 Ağustos’ta Başkomutanlık Meydan Muharebesinde Türk ordusunun silahlı milislerinin de desteğiyle 2 yıl, 2 ay, 2 gün süren mücadelesinin ardından 11 Eylül 1922’de şanlı Türk ordusu Bursa topraklarına girdi. Yunan askerlerinin Bursa topraklarından çıkarılması 14 Eylül 1922’de tamamlandı.