Bursa'da Kırım Tatar sürgün şehitleri için dua ve anma toplantısı

Haberler
Ömer Cihad Kaya
20 Mayıs 2019, 00:27
Ömer Cihad Kaya
20 Mayıs 2019, 00:27

Kırım Tatarlarının 18 Mayıs 1944’te sürgün edilmelerinin 75. yıl dönümünde, Kırım Derneği Bursa Şubesi tarafından da dua ve anma etkinliği düzenlendi.

Anma toplantısı, Bursa’da bulunan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Parkı’nda gerçekleşti.

Bursa Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin Facebook sayfasında etkinlikler ilgili yayımlanan paylaşımda, “18 Mayıs 1944 Kırım Sürgünü’nün 75 .yılında Bursa Yenimahalle Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu parkındaki anma toplantısında Bursa Yenimahalle Camii İmamı Aydın Bal tarafından dua edilirken, hiçbir yönlendirme olmadan, gönüllüce, civarda oynadıkları oyunu bırakıp toplantımıza, dualarımıza, iştirak eden çocuklarımız da vardı. Hele çocuklarımızın içinde biri var ki ellerini dua için açıp, dua boyunca ayakta duruşunu bozmayan küçük kızımız törene katılan herkesin ilgisini çekti. İnşallah ettiğimiz dualar bu küçük avuçların da vesilesi, şehitlerimizin ruhlarına ulaşır ve dualarımız kabul olur inşallah.” ifadeleri kullanıldı.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Sovyet diktatörü Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

Ukrayna’da Kırım Tatar sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi.
 
Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 5 yıldan beri Kırım Tatarlarına sürgün kurbanlarını anmak için toplu etkinlikler ve mitingler düzenleme izni vermiyor.