Bursa'da, "Kırım, Kerkük, Karabağ Dostluk Şöleni"

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Aralık 2019, 10:25
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Aralık 2019, 10:25

Bursa’da 28 Aralık 2019’da “Kırım, Kerkük, Karabağ Dostluk Şöleni” gerçekleştirildi. Azerbaycan Derneği Bursa Şubesi’nin Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi desteğiyle ve ev sahipliğinde düzenlediği konser saat 20.00’de AKKM’de (Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi) yapıldı.

Kültür Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu, Azerbaycan Derneği Halk Dansları Topluluğu ve Korosu ile Kırım Derneğinin Cıyın Ansambli’nin sahne aldığı konserin solist sesleri Sakine Kurbani, Feryal Başel Tüzün ve Ahmet Tuzlu oldu.

Azerbaycan Kültür Derneği Bursa Şube Başkanı Handan Askeran Ton, konukları “Sayın Protokol, yüreği Türk Dünyası için çarpan değerli dostlar ve Mustafa Kemal’in askerleri” diyerek selamladı ve gecede üç kadim Türk toprağı Kırım’ın, Kerkük’ün, Karabağ’ın hatırası ve hasretiyle buluşulacağını anımsattı. Ton, çok zengin bir programın konukları beklediğini belirterek, destekleri için Azerbaycan Kültür Derneğine, Kırım Derneği Genel Merkezine ve Genel Başkanı Mükremin Şahin ve eşi Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatif Kurulu Başkanı Oya Deniz Çongar Şahin’e, Türk Dünyası Müzik Topluluğu’na, Abdullah Kurbaniye, Sanat Topluluğu’na, programın sunucusu Gönül Şamilkızı’na ve tüm sanatçılara teşekkürlerini sundu.

“ZULME VE HAKSIZLIĞA MARUZ KALAN TÜM KARDEŞLERİMİZ İÇİN KALENİN DİBİNDE BİR TAŞ OLMAYA GELDİK”

Gazeteci-yazar Gönül Şamilkızı tarafından sunulan konser programına Şamilkızı şu sözlerle başladı: “Hepinizin ortak vatanı, kolu kanadı Türkiyemiz’de iki köklü dernek olarak, Irak Türkmen Cephesi Ankara Temsilciliği’nin de gönül ortaklığıyla sadece Karabağ’ın gerçek sahibi Azerbaycan Türkleri için, Kırım’ın gerçek sahibi Kırım Tatarları için, Kerkük’ün gerçek sahibi Türkmenler için değil, Uygur Türkleri için, Güney Azerbaycan Türkleri için, Balkan Türkleri için, zulme ve haksızlığa maruz kalan tüm kardeşlerimiz için kalenin dibinde bir taş olmaya geldik.”

Azerbaycan Derneği Bursa Şube Başkanı Handan Askeran Ton, Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş adına yapılan protokol konuşmalarının ardından konser başladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 23. ve 24. dönem Bursa Milletvekili Necati Özensoy, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin ve eşi Oya Deniz Çongar Şahin, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu Koordinatörü ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Kırım Derneği Bursa Şubesi Başkanı Yunus Güneri, Bursa Tüm Tatar Türkleri Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Öner ve Kırım Gelişim Vakfı Bursa Şube Başkanı Haluk Yaşayanlar’ın da protokolde yer aldığı konsere halkın ilgisi büyük oldu.

TÜRK DÜNYASINDAN EZGİLER GECEYE DAMGA VURDU

Azerbaycan mahnıları, Kırım Tatar yırları ve Kerkük hoyratları ile coşan seyirciler Azerbaycan ve Kırım Tatar Halk dansları ile dolu dolu bir gece yaşadı.

Gecenin finali ise iki güzel eser ile taçlandı. Solistlerin ve Azerbaycan Derneği korosunun birlikte seslendirdikleri eserlere seyirciler de eşlik ederken salon “Kalenin dibinde bir taş olaydım” ve “Yaşa benim halkım” nağmeleri ile çınladı.