Bursa 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Eylül 2021, 17:05
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Eylül 2021, 17:05

Bursa, TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 38. Dönem Toplantısı’nda 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildi.

TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 38. Dönem Toplantısı dün Türk dünyasının 2020 Kültür Başkenti Özbekistan’ın Hive şehrinde düzenlendi. Toplantıda alınan kararla Bursa, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edildi. Burada konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bursa’nın gelecek yıl için Türk dünyası kültür başkenti olmasını önerdi:

“2022 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak Osmanlı devletine başkentlik yapmış, tarihi ve mimari dokusu ile büyüleyen, yeşili ve doğal güzellikleriyle de ziyaret edenleri hayran bırakan Bursa’mızın adaylığını büyük bir memnuniyetle açıklamak istiyorum. Bursa şehrimizin Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi için sizlerin de desteklerini bekliyor, Hive, Eskişehir ve Kastamonu gibi Bursa’mızın aynı özveri ile çalışarak Türk dünyası kültür başkentleri arasında yerini alacağına inanıyorum.”

TÜRK DÜNYASININ ÜÇ ÖNEMLİ İSMİ İÇİN ANMA YILI İLAN EDİLDİ

Katılımcılar Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, Bursa’nın gelecek yıl için Türk dünyası kültür başkenti olması önerisini kabul ederek Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edilmesini kararlaştırdı.
Diğer yandan burada alınan kararlara göre, gelecek sene doğumunun 100’üncü yılı kutlanacak Kırgız sanatçı Toktobolot Abdumomunov ve Azerbaycanlı besteci Fikret Amirov ile 2022’de ölümünün 600’üncü yıl dönümü olan Türk mutasavvıf Süleyman Çelebi’yi anma yılı ilan edildi.