Bulgarlaştırmaya karşı ilk ayaklanmalar, Kırcaali'de törenle anılacak

20 Aralık 2019, 14:06

Bulgaristan’da Türkler, komünist rejimin Müslüman ve Türkleri din, dil, örf ve adetlerinden men etmeye çalıştığı 24 Aralık 1984 tarihindeki asimilasyona karşı verilen mücadele anısına etkinlikler düzenleniyor.

Ülkenin güneydoğusunda Kırcaali’ye yakın Ardino (Eğridere) ilçesine bağlı Mleçino (Sütkesiği) köyünde, 24 Aralık 1984 tarihinde yaşanan komünist totaliter rejim tarafından başlatılan Türklerin isimlerini değiştirme kampanyasına karşı ilk büyük yürüyüşün düzenlenmesi ve 24 Aralık 1984 tarihinde yaşanan trajik olayların 35. yıl dönümü münasebetiyle anma töreni ve mevlit programı düzenlenecek.

3 BİN KİŞİ İSMİNİ DEĞİŞTİRMEYE KARŞI ÇIKMIŞTI

Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) sürdürdüğü eski Komünist Partisi (KP) döneminde Mleçino’ya yakın Gorno ve Dolno Prahovo (Tosçalı ve Amatlar), Başevo (Hallar) ve Çernigovo (Karamusollar) köylerinden 3 bini aşkın kişi, 1984 yılında bir araya gelerek, baskıcı rejime karşı protesto düzenlemişti. Bölgeye gelen polis güçleri ise halkı coplayarak dağıtırken, protestoların organizatörleri Belene toplama kampına sürülmüştü.

Anma programı, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Adino İlçe Başkanlığı tarafından HÖH Mleçino Köyü Teşkilatı’nın desteğiyle organize edilecek. Programa konuk olarak HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı’nın, HÖH milletvekillerinin, Kırcaali ili il ve ilçe Belediye ve Meclis başkanlarının, 24 Aralık 1984 tarihinde yaşanan trajik olaylara iştirak eden soydaşların katılması bekleniyor.

Bunlara da bakın: