Bulgaristan ve Yunanistan'dan Rus doğal gazına bağımlılığı azaltma girişimi

Güncel
Anife Bilal
23 Mayıs 2019, 12:30
Anife Bilal
23 Mayıs 2019, 12:30

Bulgaristan’ın Rus doğal gazına olan bağımlılığını azaltması beklenen Bulgaristan – Yunanistan doğal gaz boru hattının inşaatı başladı.

Dün Bulgaristan’ın Kirkovo kasabasında Bulgaristan-Yunanistan doğal gaz boru hattının temel atma töreni düzenlendi. Törene Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Yunan mevkidaşı Aleksis Çipras ve Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yakup Eyubov katıldı.

182 kilometre uzunluğunda ve maliyeti 240 milyonu bulması beklenen boru hattının yıllık taşıma kapasitesi, 3 ile 5 milyar metreküp olması öngörülüyor.

Azerbaycan gazını Avrupa’nın güneydoğu ülkelerine ulaştıracak hattın inşaatının tamamlanmasının ardından 2020 yılın ikinci yarısında gaz akışına başlanması planlanıyor.

Törende konuşan Borisov, projenin Bulgaristan ve Yunanistan’ın yanı sıra tüm Avrupa için büyük önem taşıdığını belirtti.

Şu an Rusya’dan gelen doğal gaz Bulgaristan’a tek boru hattı üzerinden sağlanıyor.

2009’da Moskova ile Kıyiv arasında çıkan doğal gaz anlaşmazlığının ardından Bulgaristan’da tüketicilerin bir kısmı kış ortasında ısıtma olanağından yoksun kalmıştı. Bu olayın ardından ülke yetkilileri, gaz tedarikçilerini çeşitlendirmeye karar vermişti.