Bulgaristan Türkü AP milletvekiline Azerbaycan'dan madalya

Güncel
Oğuzhan Batur
24 Temmuz 2019, 17:52
Oğuzhan Batur
24 Temmuz 2019, 17:52

Bulgaristan’ın Avrupa Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük’e Azerbaycan Milli Meclisi tarafından madalya verildi.

Kırcaali Haber’e göre Hak ve Özgürlükler Hareketinden (HÖH) Avrupa Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, 22 Temmuz 2019 Pazartesi günü Azerbaycan Milli Meclisi’nde düzenlenen törende Meclis tarafından verilen en yüksek dereceli madalya ile ödüllendirildi. AP Milletvekilline madalyayı bizzat Meclis Başkanı Oktay Asadov takdim etti. Bu ödül İlhan Küçük’e Azerbaycan Parlamentosu ile Avrupa Parlamentosu arasındaki ikili ilişkilerin desteklenmesi ve geliştirilmesine yönelik aktif faaliyeti için verildi.

İlhan Küçük, madalya takdim töreninde yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Azerbaycan, yıllar içerisinde Hazar kaynaklarının AB pazarına girişi için stratejik bir enerji ortağı olarak kendisini kanıtlamış olan AB’nin önemli bir müttefikidir. Ancak içinde bulunduğumuz zor zamanlarda ortaklığımız enerjiyle sınırlı olmamalıdır. Hem Bulgaristan’a hem de AB’ye fayda sağlayacak turizm, tarım, eğitim ve kültür gibi birçok alanda iş birliği yapma potansiyeline sahibiz.

Kültürlerarası diyaloğu teşvik etmek, toplumlarımız arasında daha iyi bir anlaşmaya yol açacaktır. Kapsamlı bir yeni AB-Azerbaycan anlaşması için müzakereler çok önemli bir aşamaya giriyor ve gelecekte etkileşimimizin tüm yönlerini kapsayan ve vatandaşlara yarar sağlayan bir anlaşmaya varmak için çok çalışmaya devam edeceğim”

Küçük, ziyareti Azerbaycan’da Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov, Avrupa Birliği – Azerbaycan Parlamento İş birliği Komitesi Eşbaşkanı Cavanşir Feyziyev ve Azerbaycan Milli Meclisinin başka üyeleriyle görüştü.

Son yıllarda iki parlamento arasındaki ilişkilerin kapsamlı bir şekilde geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için çalışan İlhan Küçük aynı zamanda Avrupa Parlamentosundaki Azerbaycan Dostları Grubu Üyesi.