Bulgaristan Türklerinin milli kahramanı Nuri Turgut Adalı, mezarı başında anıldı

06 Ağustos 2019, 17:50

Bulgaristan Türklerinin milli kahramanı Gazi Nuri Turgut Adalı, Bulgaristan’ın Kirkovo (Kızılağaç) ilçesine bağlı Ostrovets (Adaköy) köyünde mezarı başında anıldı.

TÖRENE ÇOK SAYIDA KİŞİ KATILDI

Türk Dünyası ve Bulgaristan Türkeri’nin Özgürlük Kahramanı Gazi Nuri Turgut Adalı, Bulgaristan’ın Kirkovo (Kızılağaç) ilçesine bağlı doğup büyüdüğü Ostrovets’te (Adaköy) mezarı başında anıldı.

Yapılan anma törenine Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Erdinç Hayrula, HÖH Kırcaali İl Başkanı İzzet Şaban, HÖH Kırcaali milletvekilleri Adlen Şefket ve Erol Mehmet, eski Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili Necmi Ali, Bulgaristan Halk Meclisi 43. Dönem Milletvekili Saliha Emin, Kırcaali İli Siyasi Tutuklular Vakfı Başkanı Halil Rasim, Kırcaali ilinde belediye başkanları, meclis başkanları, belediye üyeleri, köy muhtarları ve törene katılmak için özel olarak İsveç’ten gelen yakınları Güner Mert ve Cesur Mert katılım sağladı.

NURİ TURGUT ADALI: BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN GÖLGEDEKİ KAHRAMANI

Eski Bulgaristan Başmüftüsü Fikri Sali, mezarı başında dua okurken HÖH Gençlik Kolları Kırcaali İl Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Mehmetali, merhumun hayat hikayesini anlattı.

Nuri Turgut Adalı, 1922 yılında Bulgaristan’ın Ostrovets köyünde dünyaya geldi. Bulgaristan Türklerinin Nelson Mandela’sı olarak adlandırılan Adalı, Totaliter rejim döneminde Bulgaristan Türklerinin hak ve özgürlüklerinin en parlak savunucularından biri oldu.

Yazar Mehmet Türker’in eserinde “Gölgedeki Kahraman” şeklinde adlandırdığı Adalı, 1989 yılında Bulgaristan’dan zorla Türkiye’ye göç ettirildi ve uzun yıllar Bursa BAL-GÖÇ Derneği’nin genel sekreterliğini yaptı. 2004 yılında da vefat etti.

Bulgaristan
Bulgaristan Türkleri
Nuri Turgut Adalı
Bunlara da bakın: