Bulgaristan Türklerinin, asimilasyona karşı direnişinin yıl dönümünde "Türkan bebek" mezarı başında anıldı

24 Aralık 2019, 17:50

Bulgaristan’da, 1984 yılındaki asimilasyon girişimi sırasında çıkan olaylarda annesinin kucağında öldürülen 18 aylık Türkan Feyzullah ölümünün 35. yılında anıldı.

Bulgaristan’da komünizm döneminde Türklere karşı uygulanan isim değiştirme kampanyasında, isimlerinin zorla değiştirilmesine karşı çıkanların üzerine açılan ateş sonucu ölen 18 aylık Türkan bebek, Kırcaali bölgesindeki Mogilyane köyündeki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Onursal Başkanı Bayram Çolakoğlu ile İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova’dan gelen AK Partili belediye meclis üyeleri, Balkan Türkleri dernekleri ve sivil toplum kuruluşları yöneticilerinden oluşan kalabalık bir heyetin katıldığı tören, Türkan bebek ve diğer şehitlerin kabirlerine yapılan ziyaretle başladı.

18 AYLIK TÜRKAN BEBEK

Yaşanan drama şahitlik eden, eski Kırkağaç Belediyesi Meclis Üyesi Feridun Halil, burada yaptığı konuşmada, 1984’te kadın, erkek, yaşlı, genç ve çocuklardan oluşan Türklerin asimilasyonu protesto etmek için bir araya geldiğini söyledi. Türklerin, komünist rejimin askerleri tarafından abluka altına alındığını anlatan Halil, “Anıtın olduğu yerde askerler insanlarımızı durduruyor, o sırada ufak tefek çatışmalar yaşanıyor. İlk olarak Musa Yakub şehit ediliyor. Onlarca kişi yaralanıyor. 18 aylık Türkan Feyzullah ve Ayşe Hasan askerler tarafından vurularak şehit ediliyor.” diye konuştu.

Asimilasyona karşı direnişin simgesi olan Türkan bebeğin ölümünden sorumlu olanların hala ortaya çıkarılmadığını belirten Halil, “Bizim inancımıza, kimliğimize ve kültürümüze yönelik bu acı olayları unutmamamız gerekiyor.” dedi. Türk heyeti, daha sonra şehitliği ve anıtı ziyaret ederek bölgedeki Türklerle bir araya geldi.

asimilasyon
Bulgaristan Türkleri
Bunlara da bakın: