Bulgaristan'dan Rus gazına bağımlılığı azaltma hamlesi

11 Ocak 2020, 13:02

Rus gazına bağımlılığını sınırlamak isteyen Bulgaristan, Yunanistan’ın kuzeyindeki AB (Avrupa Birliği) destekli yeni sıvılaştırılmış doğalgaz terminalinden yüzde 20’lik bir pay almaya karar verdi.

Balkan Insight’ın haberine göre Bulgar hükûmeti 9 Ocak 2020’de ülkenin ana enerji şirketi Bulgartransrgaz’ın Yunanistan’daki sıvılaştırılmış doğalgaz terminaline katılımını Rusya’dan gelen gaza olan bağımlılığını azaltmak amacıyla tasarladı.

TÜRKAKIM’IN ETKİLERİNİ DENGELEMEK İÇİN

Bulgaristan’ın kuzey Yunanistan’da Dedeağaç (Alexandropolis) kıyısında bulunan svılaştırılmış doğalgaz terminaldeki payı yüzde 20 olacak. Söz konusu terminal, sıvılaştırılmış doğalgaz depolama ve yeniden gazlaştırma ünitesi ile 28 km uzunluğunda bir boru hattı içeriyor.

Terminalin 2022 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor ve Rus doğalgazını Karadeniz üzerinden Türk ve Avrupalı tüketicilere ulaştırmak için tasarlanan boru hattı olan TürkAkım’ın etkilerini dengelemenin bir yolu olarak görülüyor.

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle Sofya’da 8 Ocak 2020’de toplantı gerçekleştiren Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Bulgartransrgaz’ın gelecekteki sıvılaştırılmış doğalgazı yeniden gazlaştırma birimi olan Gastrade’den yüzde 20 hisse alacağını açıkladı. ABD ve Katar’ın AB tarafından desteklenen tesis için ana sıvılaştırılmış doğalgaz tedarikçileri olması bekleniyor. Sofya’daki görüşme, Bulgaristan-ABD Stratejik Diyalogunun ilk oturumunun bir parçası çerçevesinde gerçekleştirildi.

Bulgaristan
Rus doğalgazı
Rus gazı
Rusya
Yunanistan
Bunlara da bakın: