Bulgaristan'daki Türk şirketi 4. fabrikasını açtı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
12 Mayıs 2019, 11:43
Mehmet Berk Yaltırık
12 Mayıs 2019, 11:43

Bulgaristan Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali şehrinde, Türk firması Teklas’ın ülkedeki 4’üncü fabrikasının açıldığı bildirildi. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da açılışa katıldı.

Törene Başbakan Borisov ile birlikte Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, Maliye Bakanı Vladislav Goranov, Meclis Başkanı Tsveta Karayançeva, Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy, Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Kırcaali Valisi Nikola Çanev, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ile bölgedeki belediye başkanları, iş insanları ve vatandaşlar katıldı.

Firmanın sahibi Raul Danon, şirketin 2 bin 550 kişiye istihdam sağladığını ifade ederek amaçlarının Bulgaristan’daki cirolarını yakın gelecekte 400 milyon Levadan 1 milyar Levaya çıkmasını sağlamak olduğunu söyledi. Danon ayrıca, “Bulgaristan ve Bulgar hükûmetine büyük destekleri için teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ise, “Bulgaristan ile Türkiye arasında, gerekse ülkemizdeki Müslüman ve Hıristiyan toplumu arasındaki en güzel dostluk köprüsü örneğini oluşturur” değerlendirmesini yaptı.

Başbakan Borisov, 2 bin 550 kişiye istihdam sağlayan Türk firmasının Kırcaali’nin yanı sıra Krumovgrad, Momçilgrad ve Vratza kentlerinde üretim tesislerinin bulunduğunu, çalışanlarına aylık 1500 leva (750 euro) maaş verdiğini kaydetti.