Bulgaristan'daki protestoda 80 polis yaralandı

05 Eylül 2020, 13:14

Bulgaristan’da 2 Eylül 2020’de düzenlenen hükumet karşıtı protestoda, eylemcilerle polis arasında çatışma çıktı. Olayların büyümesi üzerine Meclise çağrılan Bulgaristan Dışişleri Bakanı, çatışmada 80 polisin yaralandığını bildirdi.

Bulgaristan İçişleri Bakanı Hristo Terziyski, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’daki protestolar arasında meydana gelen arbede ve gözaltılarla ilgili açıklamalarda bulundu. Protestolar esnasında polisin eylemleriyle ilgili bilgi vermek üzere 3 Eylül 2020’de Ulusal Meclis’e çağrılan Bakan Terziyski, 2 Eylül tarihindeki protestolarda 80 polisin yaralandığını bildirerek tüm polis memurlarına ve yöneticilerine provokasyonlara mahal vermedikleri için teşekkür etti.

GÖSTERİCİLERİN ÇADIRLARINDA TEHLİKELİ NESNELER BULUNDU

Bakan Terziyski, çok sayıda göstericinin Sofya, Bağımsızlık Meydanı’nda toplanmaya başladığını söyleyerek kimi eylemcilerin polis memurlarına el yapımı patlayıcılar ve kimyasal gaz bombaları attıklarını aktardı. Polislere çeşitli sert cisimler atıldığını belirten Terziyski, saldırıların artması üzerine polislerin karşılık vermek zorunda kaldığını açıkladı.

Ayrıca polis videolarını inceledikten sonra göstericilerin çadırlarında tehlikeli nesnelerin bulunduğunun tespit edildiğini de vurgulayan Terziyski, kavşaklardaki ablukaları ve çadır kamplarını kaldırmak için harekete geçildiğini ifade etti.

Bulgaristan İçişleri Bakanı, 62’si sabıkalı olmak üzere toplam 126 kişinin gözaltına alındığını, soruşturma faaliyetlerinin başlatıldığını duyurdu.

BULGARİSTAN’DA HÜKUMET KARŞITI EYLEMLER

Bulgaristan‘da 56 gün önce başlayan hükümet karşıtı protestolar, ülke geneline yayıldı. Günlerdir devam eden siyasi protestolara katılanlar, Başbakan Boyko Borisov’u ve hükumetini istifaya çağırdı. Protestocular ülkede yolsuzluğun had safhaya ulaştığını ve hükumetin bir “oligark mafya çetesine” dönüştüğünü savunuyor. Ayrıca Başbakan Boyko Borisov’un daha önce yaptığı halka seslenişinde yeni bir anayasa kabul edilmesine ilişkin talebi, gösterileri daha da alevlendirdi.

Bulgaristan
bulgaristan protestoları
Hristo Terziyski
protesto