Bulgaristan'da okullardaki Türkçe kitapları 27 yıl sonra yenilendi

22 Ekim 2019, 18:00

Bulgaristan genelinde bu yıl, seçmeli ders olarak Türkçe’yi tercih eden 5 bin 159 öğrenci, 27 yıl aradan sonra ilk kez yenilenen ders kitaplarına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Bulgaristan Bilim ve Eğitim Bakanlığı tarafından yenilenen ve 10 kişilik uzman ekibin hazırladığı Türkçe ders kitapları, yıllık müfredata uygun olarak oluşturuldu.

BULGARİSTAN’DA 27 YIL SONRA BİR İLK!

Çalışma kapsamında en son 2012-2013 eğitim yılında güncellenen ve birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar kullanılan kitaplar içerik bakımından zenginleştirilirken, beşinci sınıftan yedinci sınıfa kadar kullanılanlar ise 27 yıl sonra ilk kez yeniden yazıldı. Çağdaş Türkçe ile yazılan ve öğrencilerin ilgisini çekecek renkli resimler eklenen Türkçe kitaplarının edebiyat bölümünde de, Bulgaristan’daki Türk yazar ve şairlerin eserleri daha fazla yer alıyor.

TÜRKÇE ÖĞRENMEK İSTEYENLERİN SAYISI HER YIL AZALIYOR

7 milyon nüfusa sahip Bulgaristan’da nüfusun yüzde 10’unu oluşturan Türklerin ana dil eğitimindeki en büyük sorunlardan biri olarak gösterilen yeni ders kitabı eksikliği bu yıl çözülse de Türkçe öğrenimindeki düşüş sürüyor.

Türkçe eğitimine ilk kez başlanan 1992-1993 eğitim yılında Türkçe öğrenenlerin sayısı 114 bine yakınken, bu rakam her yıl azaldı. Geçen yıl, Türkçe okumak için başvuran öğrenci sayısı 4 bin 488’e kadar gerilerken, bu yıl devlet okullarında toplam 5 bin 159 öğrenci Türkçe öğreniyor. Uzmanlar, Türkçeyi seçen öğrenci sayısındaki azalmayı ülkedeki Türk nüfusunun bir kısmının Avrupa’ya göç etmesine, Türk kökenli olmayan okul yönetiminin seçmeli ders tercihlerine, veli ve öğrencileri Türkçeden başka derslere yönlendirmelerine bağlıyor.

Bunlara da bakın: