Bulgaristan’da hükumet kurma girişimi başarısız oldu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Temmuz 2022, 16:53
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Temmuz 2022, 16:53

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov’un istifasının ardından, Bulgaristan Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi de hükumet kurma girişiminde başarısız oldu.  

Parlamento’nun ikinci en büyük grubuna sahip, eski Başbakan Boyko Borisov’un kurduğu Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi de hükumeti kuramadı. GERB partisinin Parlamento Grubu Başkanı Desislava Atanasova, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’den aldığı hükumeti kurma görevini iade etti. Atanasova görevini iade etmesinin ardından, GERB partisi olarak erken seçime gidilmesini tercih ettiklerini söyledi.

Parlamentoda temsil edilen diğer 7 grup lideri, GERB partisiyle hiçbir şekilde koalisyona girmeyeceklerini belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Radev’in erken seçim tarihi belirlemeden önce, meclisteki partilerden birine son kez hükumet kurma görevi vermesi bekleniyor. Radey, üçüncü bir partiye fırsat vermeden önce “parlamenter rulet” olarak adlandırılan prosedür kapsamında kabine oluşturulması için mecliste temsil edilen tüm güçler ile istişarelerde bulunacağını açıklamıştı.

AA’nın haberine göre, erken seçime gidilmesi halinde ülkeyi, Radey’in kuracağı sınırlı yetki sahibi hükümet yönetecek. Radey, erken seçimlerin ekim ayı başında düzenlenebileceğini söylediği belirtildi.