Bulgaristan’da casus 2 Rus diplomat "istenmeyen kişi" ilan edildi

Güncel
qha muhabir
03 Mart 2022, 19:37
qha muhabir
03 Mart 2022, 19:37

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dimitrov, Rusya Federasyonu Sofya Büyükelçiliğinde görev yapan iki Rus diplomatın casusluk faaliyetleri yürüttüğü gerekçesiyle istenmeyen kişi ilan edildiğini açıkladı. Dimitrov, diplomatların ülkeyi terk etmeleri için 48 saat sürelerinin olduğunu belirtti.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mitko Dimitrov, Rusya Federasyonu Sofya Büyükelçiliğinde çalışan iki Rus diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edildiğini duyurdu. Dimitrov, ismini açıklamadığı iki Rus diplomatın ülkeyi terk etmeleri için 48 saat sürelerinin olduğunu belirtti. Dimitrov, iki Rus diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edilmelerinin gerekçelerini açıkladı. Dimitrov, Bulgaristan güvenlik organlarının, Dışişleri Bakanı Teodora Gançovska’ya diplomatik dokunulmazlığına sahip iki kişinin Bulgaristan’daki casusluk faaliyetlerine ilişkin kanıt içeren bilgi ilettiğini ifade etti.

RUS DİPLOMATLAR SINIR DIŞI EDİLECEK

Diplomatların sınır dışı edilme kararını bildirmek üzere Rusya’nın Sofya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova’nın Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı ancak Mitrofanova’nın mazeret göstererek ilgili notayı teslim almak üzere başka bir diplomatı yolladığı açıklandı. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova, Rusya Büyükelçisi Mitrofanova’nın tavrını eleştirerek, “Rusya büyükelçisinin bizzat Dışişleri Bakanlığına gelmeyip de başka bir diplomatı yollamasını doğru bir tavır olarak görmüyorum.” dedi.

RUSYA BÜYÜKELÇİLİĞİNE NOTA

Dimitrov, Rus diplomatların sınır dışı edilme kararını içeren notanın yanı sıra Rusya Büyükelçiliğine diğer bir nota daha verildiğini duyurdu. Mitko Dimitrov, ikinci notada, Rusya’nın Sofya Büyükelçiliği resmi internet sitesinde son dönemde yayımlanan ve Bulgaristan açısından “hakaret içerikli ifadelerin kullanıldığı” bazı yazılı paylaşımların derhal kaldırılmasının talep edildiğinin altını çizdi.

Rusya’nın Sofya Büyükelçiliğinin notalara cevaben yaptığı yazılı açıklamaya göre, Bulgaristan’ın Moskova Büyükelçiliğinde görev yapan iki Bulgar diplomat da en kısa sürede sınır dışı edilecek.