Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Türkiye sınırında alınan tedbirleri inceledi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
14 Ağustos 2021, 16:46
Mehmet Berk Yaltırık
14 Ağustos 2021, 16:46

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, sınırda düzensiz göçmenlere karşı alınan tedbirleri yerinde inceledi. Cumhurbaşkanı Radev, “Taliban örgütü Afganistan’ın kontrolünü yeniden ele geçiriyor ve bu Avrupa için yeni bir göç krizi riskini beraberinde getiriyor” açıklamasında bulundu.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan-Türkiye sınırında düzensiz göçmenlere karşı alınan tedbirleri yerinde inceleyerek açıklamalarda bulundu. Kırcaali Haber’in 13 Ağusto 2021 tarihli haberine göre Cumhurbaşkanı Radev, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Sınırda göçmen baskısı artıyor ve bu anlaşılabilir bir durum. Çünkü Taliban örgütü Afganistan’ın kontrolünü yeniden ele geçiriyor ve bu Avrupa için yeni bir göç krizi riskini beraberinde getiriyor” dedi.

RADEV: İÇİŞLERİ BAKANLIĞI VE SINIR EMNİYETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE FİNANSMAN SAĞLAMAK GEREKLİ

“Pek çok lojistik faaliyete ihtiyaç var, tel örgünün birçok yerinde hasar var. Bunların giderilmesi gerekiyor. Aynı zamanda tel örgünün bulunduğu bölgede bitki örtüsü gür olduğu için sürekli bakım yapılması gerekiyor. Kurulan entegre izleme sistemi bazı yerlerde çalışmıyor. Bütün bunlar düzeltme, yenilenme gerektirir” diyen Bulgaristan Cumhurbaşkanı, durum daha da karmaşıklaşıesa bölge valilerinin yanı sıra diğer güvenlik kurumlarının da devreye gireceğini, bunun için de Bulgaristan İçişleri Bakanlığı ve Bulgaristan Sınır Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne finansman sağlamanın gerekli olduğunu açıkladı.

Rumen Radev, sınırdaki tel örgü ve çitlerin hasar görmesinin savcılık tarafından araştırılmasını yıllardır beklediklerini söyleyerek, “Tel örgü inşasına ilişkin gerçeği bilmek istiyoruz” diye kaydetti. Cumhurbaşkanı Radev’in açıklamalarının ardından Bulgaristan Sınır Emniyeti Genel Müdürü Başkomiser Deyan Mollov, kara sınırı hattı boyunca ek kuvvetlere ihtiyaç duyduklarını, şu an Bulgaristan Savunma Bakanlığının hiçbir çalışanının bu operasyona dahil olmadığını bildirdi.