Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev’den iftar yemeği

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
11 Mayıs 2019, 10:52
Mehmet Berk Yaltırık
11 Mayıs 2019, 10:52

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, ramazan ayı dolayısıyla ülkede yaşayan Müslümanların dinine ve kültürüne saygı ifadesi olarak iftar yemeği düzenledi.

8 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilen iftara Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy’un da aralarında bulunduğu büyükelçiler, başmüftülük başta olmak üzere ülkedeki dini liderler, bölge müftüleri, diplomatlar, kültür, siyaset, bilim ve Türk basın çevrelerinin önde gelen isimleri iştirak etti.

DHA’nın haberine göre Cumhurbaşkanı Radev iftar esnasında yaptığı konuşmada, “Devlet idareleri ve dini kurum liderlerinin rolü, geleneklerimize aykırı yabancı, dış dini akımlara meydan vermemek, asırlarca kurulan mutabakat ve birlik modelini tehdit eden dış baskılara izin vermemek olmalı. İftar yemeği affın ve hoşgörünün sembolü olup, son günlerde Papa Fraciscus’un Bulgaristan ziyaretinde yaptığı bir dizi etkinliğe de bağdaşıyor. Farklı dinlere mensup insanlarıyla Bulgaristan sağlam bir hoşgörü kültürü kurduğunu bütün dünyaya gösterdi.” ifadelerini kullandı.

RADEV: “KAPIMIZ HERKESE AÇIK”

Cumhurbaşkanı Radev, barış ve dostlukla gelen herkese kapılarının açık olduğunu vurguladı. Farklılıklardan çok bölücü fikirlerin problem teşkil ettiğini belirten Radev, gençlerle daima yakın temas içinde olduğunun altını çizgi. Önyargıların ancak gençlerin güvenli duruşu sayesinde üstesinden gelinebileceğini dile getiren Bulgaristan Cumhurbaşkanı, İmam Hatip Liseleri öğrencileriyle görüşmelerinde söz konusu gençlerin bilgi ve azimlerinden hayli etkilendiğini ifade etti.