Bulgaristan Başmüftülüğüne çirkin saldırı

Güncel
_QHA Ankara
05 Temmuz 2019, 20:11
_QHA Ankara
05 Temmuz 2019, 20:11

Avrupa’da son günlerde cami ve dini kuruluşlara yönelik artan saldırıların bir yenisi daha Bulgaristan’da gerçekleştirildi. Başkent Sofya’da bulunan Bulgaristan Başmüftülüğü’ne ait merkez idari binası kimliği belirsiz kişilerce taşlı saldırıya uğradı.

Çirkin saldırıyı kınayan başmüftülük, saldırının tesadüfü olmadığı, nefret duygularından kaynaklanan İslamofobik bir eylem olduğunu açıkladı.

Saldırı anının güvenlik kaydı görüntüleri Bulgar polisine teslim edildi.

Olaya ilişkin değerlendirme yapan Başmüftülük Genel Sekreteri Celal Faik, “Yaralanan kimsenin olmaması çok iyi. Bu vahşi saldırı, Avrupa şehri Sofya’nın merkezinde, onlarca kişinin önünde gerçekleştirildi“ dedi. 

SALDIRI TEPKİSİZ KALMADI

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy da, Başmüftülüğe giderek saldırıyla ilgili bilgi aldı. Başmüftü Mustafa Hacı ile görüşen Büyükelçi Ulusoy geçmiş olsun dileklerini iletti. Üyelerinin çoğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nden yapılan açıklamada ise bu tür nefret ve İslamofobi eylemlerinin Bulgar vatandaşlarının hak ve özgürlüklerine yönelik bir tehdit olduğu vurgulandı.