Bulgaristan Başmüftülüğü Ödülleri sahiplerini buldu

10 Aralık 2019, 15:01

Bulgaristan Yüksek İslâm Şurası ve Başmüftülüğü, Bulgaristan’ın ilk Başmüftüsü olan merhûm “Hocazâde Mehmed Muhyiddin Efendi” adına verilen “İslamiyete Katkı” ödülleri 8 Aralık 2019’da Sofya’da verildi.

Bulgaristan’daki dini kurumların temsilcileri, Yüksek İslâm Şurası ve Müftüler Kurulu Üyeleri, Diplomatik Misyon Temsilcileri, Siyasî Parti, Yerel İdare ve STK Temsilcileri’nin katıldığı programa Türkiye’den Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Cem Uzun, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç.Dr. Muhammet Altaytaş ve Doç. Dr. A. Taha İmamoğlu ile birlikte bir grup öğretim üyesi de katılım gösterdi.

Sofya Merkez Orduevindeki programda, üçüncüsü verilen “Hocazâde Mehmed Muhyiddin Efendi” ödülleri sahiplerini buldu.

Programda, ödül verilen isimler arasında; Şumnu Medrese-i Aliye mezunu, 20 yıl Rusçuk ve bölgesinde imamlık yapan 93 yaşındaki Halil Yavaş, Bulgaristan’da Osmanlı vakıf mallarının iadesi gibi önemli davalarda görev yapan Avukat Metin Cambazov, 17 yaşında, okula başörtüsü ile girmesi yasaklandığı için ailesinin desteğiyle mahkemelerde, ayrımcılıktan koruma komisyonu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde hukuki mücadele yürüten öğrenci Emine Şamatareva, Bulgaristan’da dini eğitimin önemli temsilcilerinden Dr. İsmail Cambazov ve Çar ve eski Başbakan Simeon Sakskoburggotski yer aldı.

Bulgaristan