Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Vasilev'den Ukrayna'ya silah desteğine karşı çıkan Cumhurbaşkanı Radev'e sert tepki

Güncel
Ömer Kaya
28 Nisan 2022, 02:57
Ömer Kaya
28 Nisan 2022, 02:57

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Asen Vasilev, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in Ukrayna’ya silah vermenin çatışmanın devam etmesine neden olacağına yönelik açıklamalarına sert tepki gösterdi. Vasilev, “Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in silah vererek çatışmanın devam etmesine neden olacağımıza dair Ukrayna konusundaki tutumu utanç verici, çünkü üstü kapalı bir şekilde Rusya’nın bu çatışmayı kazanacağını ve Rusya’nın bu çatışmayı kazanmasının normal ve iyi olduğunu ifade ediyor. Ukrayna’nın bu çatışmayı kazanacağına ve ona yardım etmemiz gerektiğine inanıyorum” açıklamasını yaptı.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, önceki gün Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı ve işgal girişimine ilişkin açıklama yapmış ve Ukrayna’ya silah desteği verilmesine karşı çıkmıştı. Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Asen Vasilev, Radev’in açıklamalarına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Radev’in açıklamalarını utanç verici bulan Vasilev, “Ukrayna’nın bu çatışmayı kazanacağına ve ona yardım etmemiz gerektiğine inanıyorum” açıklamasını yaptı.

BULGARİSTAN HEYETİ, CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY İLE GÖRÜŞECEK

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov ise bugün parlamentoda yapılan toplantıda, Ukrayna’ya askeri ve teknik desteğin verileceğini kaydetti. Öte yandan, Başbakan Petkov başkanlığındaki Bulgaristan hükumetinden bir heyetin, yakın bir zamanda Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile görüşeceği açıklandı.