Bulgaristan 30 bin göçmene karşı teyakkuzda

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
05 Mayıs 2019, 17:01
Mehmet Berk Yaltırık
05 Mayıs 2019, 17:01

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, başkent Sofya’da İçişleri Bakanı Mladen Marinov’un da katıldığı bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi. Düzensiz göçmen konulu yuvarlak masa toplantısında alınan genel tedbirler ve sınıra yönelik önlemler konuşuldu.

Borisov, Türkiye ile düzensiz göç mutabakatının iyi durumda olduğunu söylerken Yunanistan sınırında ise düzensiz göç konusunda ciddi sorunların söz konusu olduğunu belirtti. Bulgaristan’ın Türkiye ve Yunanistan sınırını çok iyi koruduğunu söyleyen Borisov, Avrupa Birliği’nin (AB) Bulgaristan’ın sınırlarının güvenliği için tahsis ettiği 150 milyon avronun olumlu sonuç verdiğini kaydetti.

Türkiye’den 30 bin göçmenin Bulgaristan’a geçmeye hazırlandığını iddia eden Borisov, Bulgaristan ordusu da dahil olmak üzere Türk sınırında acil önlemler paketiyle hazır durumda olduklarını söyledi.

Borisov, 2018’de Türkiye-Bulgaristan sınırının 6 bin 904 kez ihlal edildiği, Bulgaristan’a kaçak yoldan girmeye çalışan 761 göçmenin tutuklandığı bilgilerini aktarırken, İçişleri Bakanı Marinov da Türkiye sınırında güvenliğin tam temin edildiğini ancak 800 kilometre olan Yunanistan sınırında tel örgü olmadığı için orada zorlandıklarını söyledi.