Bulgaristan, 1 Rus diplomatı daha istenmeyen kişi ilan etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Nisan 2021, 17:14
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Nisan 2021, 17:14

Bulgaristan’ın bir Rus diplomatı daha sınır dışı edeceği öğrenildi. Rusya’nın Sofya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova’nın Bakanlığa çağrıldığı ve Rus diplomatın sınır dışı edilmesi için gerekli talimatların verildiği bildirildi. Bulgaristan’ın sınır dışı ettiği Rus diplomat sayısı 9’a çıktı.

Rusya’nın uluslararası arenada istenmeyen diplomat sayısı arttı. Bulgaristan ile Rusya arasında yaşanan siyasi gerginlik artarken, Rusya’nın Sofya Büyükelçiliğinde görev yapan bir diplomat daha “istenmeyen kişi” ilan edildi. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığından bugün yayımlanan açıklamaya göre, Rusya’nın Sofya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova Bakanlığa çağrıldı. Bakanlık, Rus diplomatın sınır dışı edilmesine yönelik talimat verdi.

“PATLAMALARDA RUS İSTİHBARATININ PARMAĞI VAR”

Bulgaristan’ın müstafi Başbakan Yardımcısı ve eski Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva’nın ifadelerinin de yer aldığı Bulgaristan Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, Bulgaristan Başsavcılığının ülkede son 10 yılda 4 askeri mühimmat deposunda meydana gelen patlamalarda, Rusya askeri istihbaratının parmağı olduğunu gösteren bilgileri açıkladığı kaydedildi.

İlgili haber: Bulgaristan Başbakanı Borisov: Rusya ülkemizde casusluk girişimlerine son vermeli

RUSYA, 3 KİŞİYİ ZEHİRLEME GİRİŞİMİNDE BULUNDU

Zaharieva, soruşturma kapsamında, Rus ajanların Bulgaristan vatandaşı 3 kişiyi zehirleme girişiminde bulunduğuna da dikkat çekerek, Rusya’dan bu soruşturmayla ilgili iş birliği beklediğini ifade etti.

Diğer yandan Zaharieva, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ve diğer Rusya devlet makamlarının dün Bulgaristan’da süren soruşturmayla ilgili bulundukları alaycı açıklamalarını alakasız bulduğunu belirterek, “Biz Avrupa Birliği (AB) üyesi ve NATO müttefikiz. Ancak bu durum, Rus makamların ifade ettiği gibi ‘sahiplerimizin olduğu’ anlamına gelmez. Bulgar güvenlik servisleri sadece ve sadece milli çıkarlarımızın uğruna faaliyet gösterir.” ifadelerini kullandı.

BULGARİSTAN’IN SINIR DIŞI ETTİĞİ RUS SİPLOMAT SAYISI 9 OLDU

İki ülke arasında yaşanan krizlerin ardından Bulgaristan’ın son 1,5 yılda casusluk gerekçesiyle sınır dışı ettiği Rus diplomat sayısı 9’a yükseldi.
Müstafi Başbakan Boyko Borisov, hükumetin bugünkü oturumu sırasında, “Rusya ile dost ve ortak olmak istiyoruz ancak lütfen, rica ederim Ruslar bize ispiyonculuk yapmasınlar, önlemimizi alırız.” ifadelerini kullandı.

CASUSLUK SORUŞTURMASI

Bulgaristan Cumhuriyet Başsavcısı İvan Geşev, dün yaptığı açıklamada, ülkede son 10 yılda farklı askeri mühimmat depolarında meydana gelen 4 ayrı patlamanın Rusya Askeri İstihbarat (GRU) subaylarınca organize edildiğini kaydetti. Başsavcı Geşev, bu olaylara karışan 3 Rus subayın söz konusu mühimmat depolarında patlayıcıların sahibi olan Bulgar silah tüccarı Emiliyan Gebrev ve diğer 2 kişiyi 2015’te zehirlemeye de çalıştıklarını belirtti.
Geşev, tüm benzer olaylarda ölen veya yaralananın olmadığını işaret ederek, depolarda çalışanların tahliye edilmesi için önce yangın çıkartıldığını, ardından içindeki stokların uzaktan kumandayla patlatıldıklarını bildirdi.