Bükreş'teki iftarda Kırım Tatar sürgünü hatırlandı

Haberler
Ömer Cihad Kaya
20 Mayıs 2019, 11:48
Ömer Cihad Kaya
20 Mayıs 2019, 11:48

Romanya’nın başkenti Bükreş’te bulunan Kırım Tatarları, 18 Mayıs 1944 sürgün ve soykırımının 75. yıl dönümü anısına düzenlenen iftarda buluştu.

Bükreş Tatar Cemiyetinin organize ettiği programda, Cemiyet Başkanı Mefkure Gafar ve diğer dernek yetkililerinin ev sahipliği yaptığı toplantıya; Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz, Büyükelçilik Müsteşarı Sait Evren Güner, TİKA Koordinatörü Yasemin Melez Biçer, Yunus Emre Enstitüsü Bükreş Şube Müdür Vekili Melda İrem Mantı, TİAD Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koska, “Yüzüncü Yılında 19 Mayıs ve İstiklale Giden Yol” başlıklı konferans için Bükreş’te bulunan Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enis Tulça, Türkolog Mustafa Mehmet Ali, Bükreş Tatar Cemiyeti eski başkanı Gıyasettin Uteu, Bükreş Cami İmamı Osman Aziz ve çok sayıda katılımcı hazır bulundu. Toplantıya katılanlar, sürgün yıllarına ait anılarını paylaştı.

Toplantıda konuşan Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz, Türkiye’nin Kırım’ın işgalini tanımadığını ve her platformda dile getirildiğini vurguladı.

Kırım Tatarlarının ana vatanlarından koparılışının 75. yıl dönümünde, sürgün ve soykırım anısına gerçekleşen toplantı, davetlilere verilen iftar yemeği sonrası sona erdi.