Vatan Kırım'da 6 yıl önce işgal güçlerince kaçırılan Ervin İbragimov'un doğum günü

Güncel
Ömer Kaya
17 Temmuz 2022, 14:48
Ömer Kaya
17 Temmuz 2022, 14:48

Vatan Kırım’da 6 yıl önce işgalcilerce kaçırılan Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu ve Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesi Ervin İbragimov, bugün 37’nci yaşını doldurdu. Geçen altı yıldan bu yana Ervin İbragimov’dan halen haber alınamıyor.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2016 yılının Mayıs ayında kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılan Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu üyesi, Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesi Ervin İbragimov, bugün 37 yaşını dolduruyor. Bugün, İbragimov ailesi için bir kutlamaya vesile olabilirdi. Ancak ailesi, oğulları kaçırıldığından beri doğum günlerini kutlamıyor. Ervin İbragimov’dan bir ses ve soluk bekliyor.

ERVİN İBRAGİMOV, KİMLİĞİ BELİRSİZ KİŞİLERCE TAKİP EDİLDİ VE KAÇIRILDI!

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde bundan 5 yıl önce, 24 Mayıs 2016 günü akşam saatlerinde, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Yönetim Kurulu ve Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesi, o dönem 31 yaşındaki Ervin İbragimov evinin yakınlarında kaçırıldı. Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu Üyesi Ervin İbragimov’un arabası, 25 Mayıs 2016 sabah saatlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrindeki evinin yakınlarında kapıları açık bir şekilde bulundu.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celâl, Ervin İbragimov’un kaybolmadan önce 24 Mayıs 2016 günü saat 22.40 civarında babasını arayarak arabasının evraklarının nerede olduğunu sorduğunu ve sonrasında onunla iletişiminin kesildiğini anlattı. Nariman Celâl ayrıca, Ervin İbragimov’un 17 Mayıs 2016 tarihinde Skoda Octavia arabasını kullanan kimliği belirsiz kişiler tarafından takip edildiğini arkadaşlarına anlattığını bildirdi.

DÜNYA KIRIM TATAR KONGRESİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ ERVİN İBRAGİMOV’UN KAÇIRILMA ANLARI

Olayın gerçekleştirildiği yerin yakınında bulunan güvenlik kameraları, Ervin İbragimov’un trafik polisi üniforması giyen kişiler tarafından kaçırıldığını kaydetti.

Ervin İbragimov’un kaçırılma anının görüntüleri

O GÜNDEN BERİ ERVİN İBRAGİMOV’UN AKIBETİ HAKKINDA HİÇBİR HABER ALINAMIYOR…

İşgalci Rus yönetimine bağlı olan sözde Soruşturma Komitesi ancak üç gün geçtikten sonra, Ervin İbragimov’un kaçırılmasıyla ilgili soruşturma başlattı. 2 Haziran 2016 tarihinde Ervin İbragimov’un pasaportu ve ehliyetinin Bahçesaray’da bulunduğu açıklandı. 3 Haziran’da ise, Ervin İbragimov’un kaçırıldığı gerçeğini teyit eden yeni görüntüler yayımlandı.

O günden beri Ervin İbragimov hakkında hiçbir şey bilinmiyor. İbragimov’un kaçırılmasının sebepleri de bilinmiyor. İşgalci yönetimin sahte soruşturması hiçbir sonuç vermedi. Ervin İbragimov’un akrabaları, Ervin’i eve getiren kişiye 1 milyon ruble (15 bin dolar) tutarında büyük meblağ ödemeye hazır olduklarını duyurdu.

DÜNYA KIRIM TATAR KONGRESİ: KIRIM’I İŞGAL ALTINDA TUTAN RUSYA FEDERASYONU SORUMLUDUR

Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin (DQTK) Yönetim Kurulu, üyesi olan Ervin İbragimov’un kayboluşu hakkında yayınladığı açıklamada, söz konusu olaydan, Kırım’ı işgali altında tutan Rusya Federasyonu’nun sorumlu olduğunu vurguladı. Temmuz 2018’de açıklama yapan Ervin’in babası Ümer İbragimov, işgalci Rus kolluk kuvvetleri görevlilerinin oğlunu tehdit ettiğini bildirilmişti. Ukrayna toplumu ve Kırım Tatarları, düzenli olarak eylem düzenleyerek İbragimov ailesine aktif şekilde destek gösteriyor.

KIRIM DERNEĞİ GENEL MERKEZİNDE ERVİN İBRAGİMOV İÇİN PROGRAM YAPILDI

Kırım Derneği Genel Merkezi, Ervin İbragimov’un kaçırılışının 6’ncı yılında, 24 Mayıs 2022 tarihinde “Ervin Nerede?” demek için toplandı. Türkiye’deki Kırım Tatarları, dünyaya ve Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine seslenerek “Ervin İbragimov nerede?” sorusunun Rusya Federasyonuna sorulması için çağrıda bulundu.

İbragimov’un kaçırılışının üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen hala hayatta olup olmadığı dahi bilinmiyor. Türkiye’de ve dünyada “Ervin Nerede?” kampanyaları düzenlenmeye devam ediyor. Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinde 24 Mayıs 2022 tarihinde saat 20.00’de “Ervin Nerede?” demek için toplantı düzenlendi. Ervin İbragimov’un akıbeti hakkında olayın faillerinden bilgi talep edildi. Toplantıya; Ervin İbragimov’un Türkiye’de tedavi gören babası Umer İbragimov, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) yönetimi ve üyeleri, Kırım Tatar milli hareketi emektarları ve Kırım Tatar diaspora temsilcileri katılarak konuşma gerçekleştirdi. Ervin İbragimov’un sağ salim bulunması için dualar edildi. Toplantı, Kırım Haber Ajansının Facebook sayfasından canlı yayımlandı.