Bugün Ukrayna Savunucularını Anma Günü kaydediliyor

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
29 Ağustos 2021, 11:29
Mehmet Berk Yaltırık
29 Ağustos 2021, 11:29

Ukrayna’da 2019’dan itibaren her 29 Ağustos’ta olduğu gibi bugün Ukrayna Savunucularını Anma Günü kaydediliyor.

Ukrayna’da bugün 2019’dan itibaren her 29 Ağustos’ta olduğu gibi Ukrayna’nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğü mücadelesi sırasında hayatını kaybeden Ukrayna Savunucularını Anma Günü kaydediliyor.

Bilindiği gibi Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, İlovaysk faciasının yaşandığı güne ithafen Ukrayna Savunucuları Anma Gününün 29 Ağustos’ta kutlanmasını öngören kararnameyi 23 Ağustos 2019 tarihinde imzalamıştı.

İLOVAYSK FACİASI

18 Ağustos 2014’te çoğu gönüllü askerlerden oluşan Ukrayna birlikleri, İlovaysk şehrinin bir kısmını kontrol altına almayı başarmıştı. Ancak Rus askeri birliklerinin bölgeye girmesi ve bazı Ukrayna birliklerinin ihaneti sonucunda İlovaysk şehrindeki Ukraynalı askerler kuşatmada kalmıştı. Yapılan müzakereler sonucunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukraynalı askerlerin bölgeden geri çekilmesi için bir yeşil koridorun açılacağını duyurmuştu. 29 Ağustos 2014 sabahı Ukraynalı birlikler gruplar halinde şehirden çıkmaya başladı, ancak ayrılıkçılar çekilmekte olan askerlere ateş açarak bu koridoru kan gölüne çevirdi. Yüzlerce Ukraynalı asker geri çekildikleri sırada havan topu ve ağır silahların saldırısına maruz kaldı. Resmi verilere göre İlovaysk faciası sırasında 366 Ukraynalı asker hayatını kaybetti, 158’i kayboldu, 429’u yaralandı ve 128’i esir düştü. Olaydan sağ olarak kurtulmayı başaranların orada yaşadıklarını “bir kıyma makinesinin içinde olmak gibi” şeklinde tanımlamaları tarihe yazıldı.