Bugün Ukrayna Savunucuları Günü kutlanıyor

Güncel
Anife Bilal
14 Ekim 2020, 11:59
Anife Bilal
14 Ekim 2020, 11:59

Ukrayna’da bugün Ukrayna Savunucuları Günü kaydediliyor. 14 Ekim tarihi, 2014 yılından bu yana Ukrayna’da milli bir gün olarak kutlanmaya devam ediyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna Savunucular Günü kapsamında Kıyiv’deki anma duvarına çiçek bırakarak ülkenin toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını savunurken hayatını kaybeden askerleri andı.

У День захисника України Президент Володимир Зеленський ушанував пам’ять воїнів, які загинули під час військових дій за…

Опубліковано Офіс Президента України Вівторок, 13 жовтня 2020 р.

KTMM’DEN KUTLAMA MESAJI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Savunucular Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

KTMM Başkanı, “Değerli Ukrayna Savunucuları; Ukrayna’nın özgürlüğünü ve bağımsızlığını ellerinde silahlarla koruyan, cesurca Rus silahlı saldırganlığına karşı çıkan ve devletimizin toprak bütünlüğünü savunan erkek ve kadınlar! Kırım Tatar Milli Meclisi ve şahsi olarak sizi Ukrayna Savunucuları Günü dolayısıyla kutluyorum!” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın özgürlüğü için hayatını verenleri saygıyla andıklarını ve devletini savunan Kırım Tatarları ile gurur duyduklarını belirten Çubarov, “Rus işgalcilere karşı galip gelmek ve Kırım Özerk Cumhuriyeti ile Akyar (Sivastopol) dahil olmak üzere Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü geri kazanmayı diliyoruz!” diye kaydetti.

Шановне українське воїнство!Дорогі захисники України – чоловіки та жінки, хто зі зброєю в руках боронив та боронить…

Опубліковано Рефатом Чубаровим Вівторок, 13 жовтня 2020 р.

UKRAYNA SAVUNUCULAR GÜNÜ 2014’TEN BERİ KUTLANIYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 14 Ekim tarihinin Ukrayna Savunucuları Günü olarak kutlanmasını öngören kararı 14 Ekim 2014 tarihinde imzalamıştı.

Poroşenko’nun kararında, “Ukrayna’nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün savunucularının cesaretlerini, onların kahramanlığını, askeri geleneklerini ve Ukrayna halkının zaferlerini onurlandırmak, toplumda vatanseverlik duygusunun güçlenmesine yardımcı olmak ve toplum girişimini desteklemek amacıyla 14 Ekim tarihinde Ukrayna Savunucuları Günü’nün kutlanmasına karar veriyorum” ifadelerine yer verilmişti.

Aynı kararla, Sovyet döneminden kalan 23 Şubat tarihinde kutlanan ve halk arasında Erkekler Günü olarak da adlandırılan Vatan Savunucuları Günü de kaldırılmıştı.

23 Şubat Vatan Savunucuları Günü, Sovyetler Birliği’nde kutlanıyordu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından söz konusu bayram, Ukrayna’da, Rusya, Belarus, Kazakistan ve birçok eski Sovyetler Birliği ülkelerinde kutlanmaya devam etti.

Ukrayna tarihinde 14 Ekim: 14 Ekim 1942 yılında Ukrayna İsyan Ordusu (UPA) kuruldu. UPA, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi ve Sovyet askerlerine karşı mücadele etti. Petro Poroşenko, Ukrayna İsyan Ordusu askerlerine Ukrayna savunucuları statüsü verilmesi konusunun devlet düzeyinde çözülmesi gerektiğini belirtmişti.